Masopustní průvod zahájil průchod obcí v sobotu v deset hodin dopoledne.

„Tradici se nám podařilo obnovit hlavně díky škole a paní ředitelce Simoně Staňkové, která s kolektivem učitelek vyzvala děti, aby šly do průvodu. Děti pochopitelně požádají rodiče, ti své známé a další sousedy a je z toho průvod. Jsem za to velice rád, protože každý rok chodí více a více lidí i masek a pokaždé přibude další zastavení,“ pochvaluje si zájem veřejnosti starosta Družce Zdeněk Kofent.

Průvod, kde nechyběly roztodivné nápadité maškary, včetně nevěsty a ženicha či dvojice medvědů, koňských hlav a starosty s manželkou v dobovém oblečení, byl provázený živou hudbou na voze.

Dlouhý rozjásaný špalír obcházel jednotlivá stavení, kde nabízeli domácí občerstvení všeho druhu, včetně lihovin na zahřátí. Zastávky se konaly zhruba po padesáti metrech. Průvod zabral i s vozem celou šíři vozovky a projíždějící vozidla nechal projet pouze za výkupné.

V nestřeženém okamžiku chtěly maškary unést služební vozidlo Deníku. Tomu se naštěstí podařilo zabránit a rovněž se vykoupit. Na celkové náladě bylo znát, že všichni zúčastnění odložili všední starosti a užívali si bezstarostné legrace plnými doušky.

„U nás žijí fajn lidé, kteří se chtějí bavit a setkávat. Navaří, napečou a nechybí ani taneček před domem. Vyvrcholení průvodu je zhruba v poledne před cukrárnou na návsi spojené s pohoštěním. Jitrničky, klobásy, svařené víno,“ řekl starosta.

Jak dodal, cukrárna funguje v obecní budově už déle než rok, díky manželům Lomeckým, kteří ji stylově vybavili a zaměstnání zde našla i družecká cukrářka.

"Jsem rád, že jsme mohli podnikavým lidem poskytnout příležitost a tím i podpořit dění v obci, kam si najdou cestu i lidé odjinud,“ doplnil starosta Kofent. Rád by, kdyby se v budoucnu podařilo uspořádat také masopustní bál.

Že to do Družce lidi táhne, svědčí i skutečnost, že si sem našli opakovaně cestu i manželé z chorvatského městečka Vrboska z ostrova Hvar, Vanda a Mili Blaškovičovi. „Půl roku žijeme v Chorvatsku a půl roku v Praze. Na masopust jezdíme moc rádi, je to fajn podívaná. Vždy zde strávíme hezké dva dny u našich přátel, manželů Novákových,“ řekla žena.