Ty do Lán přijely i přes nepřízeň počasí. Prodraly se srdnatě nečekanou chumelenicí.
Osobně je přivítal Karel Huněk, předseda Společnosti za pozitivní přístup k životu a aktivní odpor proti blbosti, Řád duševních rytířů Modré růže.
Už se mi to stalo mnohokrát předtím. Překročím práh lánského muzea a z mých ramen spadne tíha, kterou přináší život v dnešním světě. Dýchne na mne kouzlo časů minulých. Stalo se to i tentokrát. Jenže v sobotu odpoledne byl pocit umocněn přítomností několika výjimečných osobností. Do Lán přijeli nejen báječní členové zmíněné společnosti, ale i mnoho jejich vzácných hostů.
V křesílku například usedli: Jana Dostálová – uznávaná odbornice na potraviny a výživu, Bohumil Chochola, pedagog a dobrá duše lidového souboru Čtyřlístek Nové Strašecí, Jiří Šíma – orientalista a zakladatel o.s. Společnost přátel Mongolska, Jiří Sládeček – violoncellista České filharmonie a Šimon Vondruška – čelný představitel Společenstva uměleckých kovářů, zámečníků a kovářů – podkovářů Čech, Moravy a Slezska.
Karel Huněk vysvětlil: „Dnešek bereme jako poctu Masarykovi a Pátečníkům."
Pátečníci je označení skupiny kulturních a politických osobností první Československé republiky z okruhu spisovatele Karla Čapka, které se u něj v pátek odpoledne scházívaly.Mezi pátečníky patřili například bratři Čapkové, T. G. Masaryk, Edvard Beneš, Eduard Bass, Karel Poláček, Vladislav Vančura, Václav Rabas.
„Dnes jsou celebrity jiného ražení, vychování a vzdělání a my nechceme, aby se zapomnělo, jako kvalitní osobnosti kdysi náš národ měl a uznával," zdůraznil Karel Huněk.
Ti, co statečně i přes kruté počasí, které do krajiny poslalo záplavy sněhu, do Lán přijeli, čekalo chutné pohoštění, výborný kulturní program a především potkání s mnoha moudrými osobnostmi. Šimon Vondruška vysvětlil: „Ano, je špatné počasí, ale abych nepřijel, to bych nemohl kolegovi Karlu Huňkovi udělat. Jednak si myslím, že dělá velkou věc. A jednak je tu krásná atmosféra a vždy tu byly zajímavé výstavy. A pak. Neměli bychom zapomínat na Tomáše G. Masaryka. To je věc, která tak trochu zavazuje nás všechny."
Ano byl to právě Tomáš G, Masaryk, který se zasloužil o vznik samostatného Československého státu, jehož vyhlášení (28. října 1918) v těchto dnech slavíme.