Místní památník u příležitosti půlkulatého výročí připravil v rámci piety velmi pestrý program a řadu doprovodných akcí. Světovou premiéru bude mít dnes od 19.30 hodin v zahradě zdejší galerie Requiem g–moll za Lidice, které pro obec složil Karel Procházka.
„Na sobotní odpoledne jsme připravili nový dokumentární film Živé sochy mrtvých dětí, který je věnován akademické sochařce Marii Uchytilové, autorce naprosto unikátního sousoší dvaaosmdesáti lidických dětí zavražděných nacisty v polském Chelmnu,“ uvedl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.
Snímek Tamary Wölferové a Jany Patkové přibližuje autorku sousoší jako ženu, matku a umělkyni, která tvořila dílo z vnitřního přesvědčení, bez společenské objedávky a jakékoliv finanční podpory.
„V dokumentu promlouvají nejen její nejbližší, ale i ženy jejichž životní osudy se motivu tohoto díla nějak dotýkají. Součástí filmu je i osobní výpověď Marie Uchytilové zaznamenaná těsně před jejím úmrtím v nemocnici,“ prozradil ředitel památníku.
Po 15minutovém dokumentu bude následovat seminář historika Eduarda Stehlíka, který představí výstavu sbírky poštovních známek na téma Lidice v seminární minulosti. Slavnostně zde bude pokřtěna i jeho nová kniha Lidická vzpomínání, která navazuje na velmi úspěšnou publikaci Lidice – příběh české vsi.
Hlavní část programu se uskuteční v neděli, v den výročí tragédie. Pietní vzpomínka začne v 10 hodin u společného hrobu mužů. Hlavní projev přednese prezident republiky Václav Klaus. V půl dvanácté bude zahájena přehlídka dětských pěveckých sborů ze všech krajů republiky. Středočeský kraj bude reprezentovat Školní pěvecký sbor Sluníčko, který funguje při Základní škole v Moskevské ulici v Kladně. Toto hudební těleso čítá celkem 150 dětí, založeno bylo v únoru 1993. Sbor vede od začátku Eva Moučková. K jeho největším úspěchům patří dva postupy z regionální soutěže na celostátní přehlídky v Českém Krumlově a Pardubicích. Členové Sluníčka svým zpěvem již třikrát také potěšili účastníky Mezinárodního festivalu adventní a vánoční hudby v Praze.
V úvodu přehlídky zazpívá přítomným Lucie Bílá, jež si byla pietní území prohlédnout zhruba před měsícem. Vstupné do všech výstavních prostor muzea a Lidické galerie bude zdarma.
Výběr z programu letošní piety v Lidicích
Pátek 19.30 hodin – Requiem g–moll za Lidice (Lidická galerie)
Sobota od 8 hodin – Finále okresního žákovského turnaje v kopané
Sobota do 12 hodin – Pěší pouť z Prahy do Lidic
Sobota 13 hodin – Duchovní a občanské postoje k rasismu (Oáza)
Sobota 15 hodin – Mše v ekumenickém středisku Oáza
Sobota 15.30 hodin – Dokument Živé sochy mrtvých dětí (Lidická galerie)
Sobota 16.00 – Seminář k výstavě poštovních známek spojených s Lidicemi a představení nové knihy historika Eduarda Stehlíka (Lid. galerie)
Sobota 18 hodin – Vernisáž filatelistické výstavy (Lidická galerie)
Neděle 8 hodin – Vzpomínka na pobyt lidických žen v Gymnáziu Kladno
Neděle 9.45 hodin – Doběh štafetového běhu Ležáky – Lidice
Neděle 10 hodin – Pietní vzpomínka u hrobu lidických mužů
Neděle 11.30 hodin – Zahájení přehlídky dětských pěveckých sborů z celé České republiky na nádvoří před muzeem
Neděle 13 hodin – Pietní vzpomínka KSČM u hrobu lidických mužů