Jak vznikl nápad vytvořit pořad s básněmi Jaroslava Seiferta?
T. Vondrovic: Seifert je moje srdeční záležitost, velká láska. Jeho poezie je průzračně čistá, zdánlivě jednoduchá – což je pro režiséra i interpreta nejobtížnější.


Jaký vztah máte k Lidicím?
T. Vondrovic: Já vám něco řeknu: když mi bylo asi dvacet let, dělal jsem eléva režie v Divadle Kladno-Mladá Boleslav. Jeden z pořadů se tehdy jmenoval Lidice žijí a dokonce jsem tam i účinkoval ve filmové dotáčce z Lidic. Pamatuji si jak jsem stál pod rozkvetlou jabloní. Tyto záběry běžely na závěr představení a všichni ti zkušení herci, kteří v představení hráli, se museli na mě, eléva, nakonec dívat… Ale tak jsem měl možnost poznat Lidice blíže, s jejich tragickou historií, a to ve mně zůstalo až dosud.


Pojďme zpět k představení. Jaké je, jakou má formu?
T. Vondrovic: Nazval bych ho jevištní koláží nebo ještě lépe komponovaným pořadem poezie.


Jaká byla spolupráce s herci?
T. Vondrovic: Krásná! Jsou to mistři slova, pokorní, pracovití, citliví k hudbě. Dá se pracovat s nuancemi, šlo o vzájemné naslouchání režiséra s herci.

A co hudba?
T. Vondrovic: Marcel Javorček, se kterým jsem pracoval poprvé, je velice citlivý, talentovaný a slušný mladý člověk. Obdivuji ho, protože se těžko vybírá hudba k Seifertovi. Jedná se o variace na čtyři autory a k tomu Mariánské písně. Našel hudbu k atmosféře a hudební klíč – stejný leitmotiv u všech autorů.


Co vy osobně přejete představení?
T. Vondrovic: Aby se často hrálo a líbilo divákům. Jaroslav Seifert by chtěl, aby probudilo jejich srdce a přiznali svůj cit a pak se jim srdce samo rozezpívá.


Jaký vztah k Jaroslavu Seifertovi mají účinkující?
Taťjana Medvecká: S verši Jaroslava Seiferta se potkávám od dětství, zkrátka je to láska na celý život.
Jiří Dvořák: S verši J. Seiferta se můžete podívat do svého dětství i do své budoucnosti. Takže se vlastně potkáváte sám se sebou. Odvážné? Ano.

Druhá premiéra představení se uskuteční 3. dubna v NKP Ležáky. Následně ho do svého repertoáru přebírá pražské Divadlo Viola, které je poprvé uvede 25. dubna od 20 hodin.