Až do druhé hodiny ranní točili filmaři v budově okresního soudu, který byl označen při krajním vchodu jako policejní služebna. Při prvním ostrém závěru z ní (ne)nápadně odcházel mladík zahalený v kapuci, rychle nasedl do sportovního vozu a odjel. Při prvním, cvičném záběru, se mu to moc nepovedlo, když za velkého veselí štábu po rozjetí lehce naboural před ním stojící policejní vůz.

Pustina patří mezi ambiciózní filmové projekty. Po úspěšné sérii Mamon s Matějem Hádkem jde o další projekt HBO, který tentokrát napsal nadaný a už nyní uznávaný scénárista Štěpán Hulík (je autorem trilogie Hořící keř o Janu Palachovi). Hlavním režisérem je jeden z celosvětově nejžádanějších reklamních režisérů a autor některých znělek z karlovarského filmového festivalu Ivan Zachariáš. Čtyři díly pak natočí rovněž velmi známá Alice Nellis (Revival či Sedmero krkavců).

Osmidílná Pustina vypráví dramatický příběh vesnické komunity z česko-polského pomezí zasažené sérií záhadných událostí ve chvílích, kdy se pod celospolečenským nátlakem ocitá na pokraji vlastního zániku. V hlavních rolích se objeví Zuzana Stivínová, Jaroslav Dušek, Eliška Křenková a Jan Cina.

Do Kladna se ještě natáčení seriálu vrátí, ale jen do odlehlých částí, například do Vrapic. „Toto natáčení patří spíše mezi menší na území města. Nedávný americký film, to bylo něco zcela jiného, tady není potřeba dělat ani zábory komunikací," řekla Lenka Růžková z kladenského magistrátu.

Mluvčí Růžková při tom narážela například na velké natáčení dnes již známého dramatu Dítě číslo 44, jehož některé scény filmaři pořídili v rozdělovských věžácích v roce 2013. Tehdy filmový štáb s desítkami karavanů, nákladních aut a dalším zázemím zcela uzavřel jednu půlku silnice ve Vítězné ulici, včetně parkovišť, která se u věžáků nachází.

Podobnými natáčeními se může městská kasa příjemně zaplnit, ovšem to v aktuálním případě neplatí. „Když je to větší jako před časem u České Lípy nebo v Rozdělově, pak to je zajímavější a požadavky filmařů jsou pochopitelně vyšší. U Pustiny jde rámcově o tisíce, podle počtu natáčecích dnů. A třeba chystané natáčení České televize pro dětský pořad Planeta Yó, tam nebudeme žádat žádné peníze – štáb projde pouze od zámku na náměstí Starosty Pavla," dodala Lenka Růžková