Například Martin Studený ze Stochova se vrátil z lesů mezi Loděnicí a Kačicí s parádní houbovou nadílkou. Podle jeho slov mu strávil na houbách něco málo přes hodinu a půl. "Jsou to hřiby, poddoubáci, babky a taky klouzci. Budeme dělat smaženici a bramboračku. Zbytek nasušíme," popsal Martin Kladenskému deníku.

close Houbové žně v lesích u Stochova. info Zdroj: se souhlasem Martina Studeného zoom_in Houbové žně v lesích u Stochova.

O tom, že houby rostou, svědčí i komentáře na oblíbeném houbařském webu Natur atlas. „Smečno hodně masáci, žampiony, klouzci a praváci,” napsala na začátku června houbařka Dita. Příspěvky přibývají také na sociálních sítích.

Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu, který zveřejňuje a aktualizuje mapu pravděpodobnosti výskytu hub, je téměř celé území ve žluté barvě, čili střední pravděpodobnosti. Na jihu Čech je barva místy světle zelená, což znamená vysokou pravděpodobnost.

Mapa vyjadřuje vhodnost vláhových podmínek pro růst hub. Základem výpočtu je informace o nasycení půdy srážkami v předchozích 30 dnech (index API30) v kombinaci s průměrnými teplotami posledních sedm dní. Předpovědní model pravděpodobnosti růstu hub je vyvíjen ve spolupráci s odborníky z České mykologické společnosti.

Máte i vy pěkné houbařské úlovky, dobrý recept či nějaký zajímavý postřeh? Pošlete nám fotografie s průvodním textem a my rádi vše zveřejníme, příspěvky lze zasílat na email: reporter.kladensky@denik.cz.