Vzácnou návštěvou je poctěna slánská Ikaros Galerie Antik. Pozvání k vystavování přijal slovenský výtvarník Igor Cvacho.
„Jsem moc rád, že tento významný umělec přijel. Osobně mně bylo moc líto rozdělení republiky a stále mně Slováci jako cizinci nepřipadají. I kultura je propojená,“ řekl k výstavě galerista Jiří Hruška.
„Je jen škoda, že se tu nemůže objevit více děl. Od doby, kdy jsme si termín dojednali, polovinu prací Igor Cvacho prodal, je o ně velký zájem doma i v zahraničí,“ zdůraznil.
Igor Cvacho je malíř, grafi〜k, ilustrátor. Pracuje
v oblasti grafického designu, realizuje vydávání autorských knižních bibliofilií. Jeho díla nalezneme v četných sbírkách v tuzemsku i zahraničí. A co navíc, je i kytraista a zpěvák vlastních písní.
Žije a působí v Žilině, podílel se také na architektonickém vzhledu města a na jeho malířské práci je to patrné. Maluje abstraktní obrazy, kde si hraje především s geometrickými tvary, má rád teplé barvy a o jeho dílech by se dalo říci, že jsou postsymbolistická.
Ve Slaném má i zajímavé grafiky vzniklé komponováním dekorativních motivů.
Na vernisáži zahrál několik vlastních písní a zavzpomínal na Karla Kryla. „Vždy jsem měl jeho písně rád a v době, kdy byl v emigraci, jsem je hrál. Moc se mně líbily a obdivoval jsem ho. Potom jsem se s ním jednou na Slovensku setkal, on mně půjčil kytaru a já mu zahrál jeho písně. Řekl mi, že je umím lépe než on,“ řekl výtvarník s úsměvem.
„Posléze jsem začal tvořit vlastní skladby,“ dodal.
Jeho písně připomínají lahodné Prúdy či jiné skladby zlaté beatové slovenské éry, jsou něžně, poetické, přemýšlivé. Igor Cvacho se narodil v roce 1961 v Žilině, kde žije a tvoří i nyní. Výstava potrvá do 28. března. Olga Fikrlová