Vlajkovou lodí vánočního zpívání s Deníkem je bezesporu 3. Základní škola ve Slaném v Rabasově ulici, která se aktivně připojuje od prvního ročníku. Přestože tehdy účastníci jen málo tušili, co akce obnáší, zapojili se s plnou parádou, naučili texty písní a hned premiéra se vydařila. V dalších letech se škola rozhodla, že akci spojí se školním jarmarkem a rok od roku nabírá na síle.

Po covidové odmlce, kdy jsme zpívali jen on-line z obýváku, dorazilo ve středu 7. prosince v podvečer na nádvoří výše zmíněné slánské školy velké množství místních i rodičů, aby si společně zazpívali. Děti ze souborů Foukáčci a Světlušky předvedly úderem 18. hodiny na pódiu vytvořeném z korby nákladního vozu šestici avizovaných koled a vánočních písniček. Nálada byla sváteční a nádvoří školy plné lidí také díky tomu, že se na celý den základka proměnila v manufakturu a v padesáti tvořivých dílničkách děti, učitelky i rodiče vyráběli různé tematické dárky na prodej.

„Je to krásná akce a protože jsme ji i letos spojili i s dílničkami a následným prodejem výrobků, dorazilo dle mého odhadu okolo dvou set padesáti až tří stovek lidí. Všechny koledy jsme si předem stáhli, abychom je mohli dobře secvičit, pořídili zpěvníky a nacvičovali i v hudební výchově,“ sdělila ředitelka 3. ZŠ Slaný Jitka Sachlová. A zazpívat si pred školu přišel i starosta Martin Hrabánek, který je zároveň i jejím původním ředitelem.

Zpívala celá škola

Do akce Česko zpívá koledy se podle Sachlové zapojila celá škola, což čítá 75 zaměstnanců a stovky dětí. „Náš cely školní den byl tematicky zaměřen jako Vánoce ve světě. Třídní kolektivy vytvářely prezentace, jak se slaví Vánoce v různých zemích, a vyvrcholilo to zpíváním koled s Deníkem a Českým rozhlasem. Kromě zpěvu koled natočili učitelé i vtipný vánoční videoklip, který byl promítán na plátně před školou. Ve škole jsme dále připravili bohaté občerstvení, nechyběly vinné klobásy, bramborový salát, mufiny a svařák. Velmi děkujeme pekárnám La Lorraine v Kladně, které nám věnovaly jako každý rok sladké donuty. Velké poděkování dále náleží i dalším dárcům a dobrovolníkům a stejně tak panu Krulichovi, jenž zajistil ozvučení akce. Auto s pódiem nám poskytla společnost Rollpap z Kladenska,“ uzavřela ředitelka. Setkání vyvrcholilo ohňostrojem.

Kromě slánské základky se již tradičně připojili i ve škole ve Velvarech, ve Zlonicích, dále i veřejnost v Unhošti, Libušíně, Kladně, Švermově, a dalších místech, kde s Deníkem zpívají také už roky.

Ve středních Čechách se zpívalo na více než osmdesáti místech, desítky zpěváků se sešly třeba v Čáslavi, v Hořovicích, Kladně či Mladé Boleslavi. Zpívalo se na Palackého náměstí v Kutné Hoře, ale třeba i v hospůdce Masna ve Vraném nad Vltavou, u stromku na statku v Lochovicích na Berounsku nebo u kapličky v Zavidově na Rakovnicku. Mnoho čtenářů Deníku se zapojilo přímo ve svých domácnostech.

„Líbí se mi to setkávání lidí, které nemá ani náznak politického podtextu. Chodí sem hlavně rodiny s dětmi a to všechno vás naprosto naladí na tu předvánoční adventní náladu, “ řekl zástupce ředitele čáslavské základní umělecké školy Filip Jerie, který zpěv koled doprovází na klavír.

Veřejně se zpívá po dvou letech proticovidových opatření. „Zpívali jsme s rodiči doma, posílali jsme si fotky,“ popsala ředitelka Mateřské školy Dobřichov na Kolínsku Hana Pešková. Ve středu večer se konečně sešla celá školka, což je 22 dětí, plus rodiče i další příchozí z vesnice.

Podívejte se na záznam hlavního koncertu Česko zpívá koledy:

| Video: Youtube

Pro letošní akci Česko zpívá koledy vybrali čtenáři Deníku v hlasování šest vánočních písní - Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Jak jsi krásné, neviňátko a Vánoce, Vánoce přicházejí.