Festival se navíc bude konat v termínu Dnů evropského dědictví, a tak mají návštěvníci možnost prohlédnout si prostory skanzenu zdarma. Připravena je i speciální trasa pro vozíčkáře a nevidomé. Celý festival je tlumočen do znakového jazyka. 

Pořadatelem festivalu je Taška Kladno v čele se svým principálem Václavem Rudovským. 

Jak festival vznikl?

Taška Kladno od počátku svého vzniku ( letos 25 let ) spolupracuje s lidmi s mentálním a kombinovaným postižením. Aktivně se zapojuje na hudebních, divadelních a filmových festivalech, kde tito lidé vystupují, či prezentují svoji činnost. Nám přišlo líto, že tyto festivaly, které mají naprosto fantastickou atmosféru se často konají v termínech, časech i prostorech, kam běžný návštěvník nezavítá a proto jsme vytvořili festival vlastní, který je určen jako podpora či prezentace prací těchto umělců. Koná se ve veřejném prostoru, o víkendu, je celodenní, zdarma a hendikepovaní umělci na něm vystupují bok po boku bez rozdílu s umělci široké veřejnosti známými. Tak vznikl Taška Fest. Festival pořádá Taška Kladno ve spolupráci s personálem Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích a dobrovolníky.

Taška fest se pořádá na unikátním místě. Jak vás napadl právě hornický skanzen?

Hornický skanzen Mayrau je kus kladenské historie a vzhledem k tomu, že na festival se sjíždějí návštěvníci a účastníci z celé České republiky, přišlo nám logické uspořádat festival právě zde. Díky Dnům Evropského dědictví mají návštěvníci areál včetně prohlídek po celý den k dispozici zdarma, tak se o Kladně aspoň něco dozví.

Ve Smečně se v neděli uskutečnily městské slavnosti.
Yvetta Simonová, Bohuš Matuš a Magda Malá. Ve Smečně se konaly městské slavnosti

Co návštěvníci mohou očekávat letos?

Krom umělců, kteří jsou prezentováni na plakátě, letos představíme Kladnu projekty či umělce, kteří nás v posledních letech zaujali. Z umělců s hendikepem vystoupí nevidomý zpěvák a pianista Honza Jareš se sólo programem, na vozíku zatančí talentovaná tanečnice a výtvarnice Karolína Dejová se svou taneční partnerkou Eliškou Jeřábkovou. Rukama, celým tělem a hlavně srdcem roztančí publikum divadelní a scénická skupina tlumočníků do znakového jazyka Handsdance a o výtvarný jam session, kdy na čistém plátně společně všichni bez rozdílu, zda jsme hendikepovaní či nikoli, vytvoříme obraz, se postará projekt Barvolam. Prvně se na festivale též se svým programem představí děti z Dětského domova v Kralupech nad Vltavou.


Původně jste už nechtěli v tradici pokračovat. Proč?

Myšlenka na ukončení festivalu pramenila z doby po Covidu 19, který ukončil či pozastavil činnost mnoha organizacím a festivalům, které zde chceme prezentovat a bez nichž se náš festival stává tuctovým. To my dělat nechceme. Nicméně, jak ukazuje letošní výčet těch našich umělců, tak snad se opět blýská na lepší časy.