Na výstavě se ponoříte do historie továrny, která defakto od samotného vzniku až do přelomu milénia zaměstnávala tisíce lidí. V menších prostorách slánské výstavní síně Dobešovka tak můžete díky fotografiím, vystaveným předmětům a novinovým článkům nahlédnout do historie známé slánské továrny.

Kdo byl továrník Jaroslav Jan Pála

Dne 1. září 1919 ambiciózní podnikatel Jaroslav Jan Pála, původem z Přelíce, po zkušenostech z německé Hamburger Batterienfabrik, zahájil v prostorách bývalého cukrovaru ve Slaném činnost firmy Pála a spol., továrna elektrických článků a baterií ve Slaném.

Podnik začínal s 60 zaměstnanci, poptávka po elektrárnách kapesních však byla tak obrovská, že již v roce 1925 se stěhoval do vlastní továrny v Netovické ulici a počet zaměstnanců rychle rostl.

V roce 1944 firma zaměstnávala na 600 lidí a podstatně rozšířila sortiment. Kromě baterií se vyráběly rozhlasové přijímače, svítilny a chemické přípravky a čistidla, vše pod značkou Palaba a s logem koníka v kuželu světla.

6. května 1945 byl J. J. Pála zatčen.

O rok později byl jeho podnik na základě Benešových dekretů znárodněn a založen národní podnik Bateria. J. J. Pála byl odsouzen v roce 1947 za kolaboraci a údajný podíl na lidické tragédii na doživotí, zemřel ve vězení v roce 1963.  

(z archivu L. Dobnera a fi Bateria Slaný)