lídka.
Válečné události daly vzniknout bezpočtu snímků, které se více či méně drží historických faktů, každopádně jejich poselství je jednoznačné. Upozornit na hrůzy nesmyslného válčení. Kino tak návštěvníkům nabídne české i světové filmy, které se pyšní úžasnými příběhy, úchvatnou výpravou či prvotřídními hereckými výkony, ale í vysokou oblibou diváků a obdivem kritiků.

Filmová přehlídka Druhá světová válka ve filmu se uskuteční od 11. do 17. května. V nabídce bude šest snímků.

Ostře sledované vlaky (1966). Tento československý snímek natočený podle knihy Bohumila Hrabala si získal oblibu nejen u nás, ale také v zahraničí, kde byl oceněn Oscarem pro nejlepší zahraniční film.

Železná srdce (2014). Film z konce druhé světové války přináší divákům na plátna kin příběh pětičlenné posádky, která se chystá na vražednou misi v samotném srdci nacistického Německa. 

Osvobození Prahy (1975). Dvoudílný film Otakara Vávry zachycuje jednu z nejdůležitějších kapitol naší historie – události z májových dnů 1945 v bývalém protektorátu, kdy se německá vojska chystala učinit z české kotliny poslední baštu odporu proti vítězícím spojencům. Film byl natočen jako poslední díl volné trilogie Dny zrady, Sokolovo, Osvobození Prahy.

Hanebný pancharti (2009). Oscarový režisér a scénárista Quentin Tarantino oplývá velmi svérázným filmovým stylem, který si získal po světě miliony fanoušků. Hanebný pancharti jsou pak dalším z jeho děl, v němž mistrovsky prolnul příběhy různých filmových postav a obsadil je hvězdami stříbrného plátna.

Lidice (2011). Tragický osud české vesnice přiměl režiséra Petra Nikolaeva natočit výpravný velkofilm, který věrně zobrazuje události odehrávající se kolem atentátu na druhého muže říše, Reinharda Heydricha. Jediná záminka stačila nacistům, aby tuto šest století starou obec srovnali se zemí. Jeden z pěti Českých lvů, které film získal, patří Karlu Rodenovi za hlavní roli.

Schindlerův seznam (1993). Spielberg je režisér, jehož filmy jsou vždy zárukou úspěchu. Natočil Schindlerův seznam jako poctu svým židovským předkům a přinesl tak světu jedno z nejúchvatnějších filmových děl všech dob. Film, který ze dvanácti nominací na Oscara sedm úspěšně proměnil, je klenotem, který v přehlídce nesmí chybět.

Mediálním partnerem festivalu je Kladenský deník