Desátý ročník rockového open air festivalu Rock na valníku Made in Gambrinus byl ve čtvrtek zahájen v areálu Letního kina ve Slaném. Hlavním pořadatelem je občanské sdružení RSC Čechie Slaný, místní sportovní oddíl futsalu a fotbalu, jenž stojí za organizací většiny rockových koncertů v uvedeném městě a jeho okolí. Mediálním partnerem akce je Kladenský deník

Festival je, jako již několik předchozích let, třídenní. „Bude pokračovat až do soboty. Stejně jako loni budou také letos fungují dvě scény. Na Gambrinus stage a Toi Toi stage vystoupí více než padesát kapel,“ informoval za pořadatele Svatopluk Šváb.

Pro návštěvníci letošního Rocku na valníku¨je v komfortním areálu letního kina dostatek stánků s občerstvením, hudebními nosiči i textilem, ale také čajovna, vinárna, zmrzlinový stánek, tetovací salon, bary s míchanými nápoji a spoustu dalších překvapení včetně doprovodných atrakcí.

„Přespolní se mohou bezplatně ubytovat ve stanovém městečku na fotbalovém hřišti za kinem.Je tu úschovna zavazadel, sprchy, dostatek toalet a vlastní občerstvení. Cena vstupenek je stejná jako loni, tělesně postižení mají vstup zdarma,“ dodal Šváb.

Dramaturgie celého festivalu vychází tradičně především z punk rocku a jeho odnoží, ale je víc než kdykoliv předtím proložená styly jako ska, reagge, hardcore či různými formami rocku. „Akcí budou diváky provázet dva moderátoři - známí hudební publicisté Jan Šída a Milan Slezák,“ nastínil pořadatel.

Program na čtvrtek
Už ve čtvrtek vystoupí ve Slaném jedna z hlavních hvězd festivalu, kterou není třeba nějak zvlášť představovat – skupina Tři sestry. Tahákem bude rovněž zcela jistě vystoupení známé slovenské punk-metalové formace Konflikt, zpívajícího právníka Petra Pečeného s jeho rockovou skupinou Doctor P.P. a hranice stylů bude bořit plzeňská Znouzecnost.

„První festivalový den dále zahrají například také úspěšní domácí punkrockeři Totální nasazení nebo jejich slánští folkrockoví kolegové Deratizéři,“ informoval Svatopluk Šváb.

Pestrý pátek
Páteční večer bude žánrově opravdu hodně pestrý. Ve znamení ska music se ponese vystoupení dvou špiček české ska scény, nestorů tohoto stylu v České republice, souboru Sto zvířat a neméně úspěšných pražských Fast Food Orchestra. Posluchače tvrdších stylů potěší oblíbení Krucipűsk, De Bill Heads či známá spřízněná dvojice Alkehol a Harlej.

„Punkeři jistě uvítají tolik žádané SPS, slovenský Editor, Benjaming Band nebo Vision Day. Vítaným osvěžením budou jistě domácí multižánroví Kujooni,“ pozval na páteční program návštěvníky pořadatel.

Nadupaná sobota
Poslední festivalový den je doslova nabitý velkými jmény. Nejen pro příznivce punk-rocku vystoupí dvě české legendy tohoto hudebního stylu – Visací zámek, jehož Známku punku podpoří v podobném stylu příbramští E!E. Sekundovat jim pak budou další přední kapely české punkrockové scény – pardubický Volant, královohradečtí N.V.Ú. či domažlická Zvláštný škola.

V rytmu ska zahrají Prague Ska Conspiracy a slovenská Karavana, reagge zazní v podání legendární skupiny Švihadlo. Pro milovníky tvrdší hudby budou připraveni X-Core, Existence a Projekt Parabelum s bývalým zpěvákem formace Kurtizány z 25. avenue Simonem.

„Zpestřením sobotního večera bude určitě známý zpěvák a bavič Ivan Mládek se svým Banjo Bandem a vystoupení veteránů z jedné z největších legend českého rocku vůbec, ostravské kapely Citron,“ dodal Šváb.

Podrobný program včetně všech dalších informací týkajících se 10. ročníku slánského open air festivalu Rock na valníku Made in Gambrinus najdete na internetových stránkách www.valnik.cz.

Z desetiletéhistorie festivalu

Název festivalu vznikl díky legendárnímu nultému ročníku v roce 1999. Ten se totiž odehrál na místním fotbalovém hřišti, na skutečném valníku.
Již první ročník v roce 2000, kdy se festival natrvalo přemístil do areálu letního kina, navštívilo 600 diváků. S dalšími roky návštěvnost vysoce stoupala a mezi vystupujícími se objevovala stále zvučnější jména včetně zahraničních souborů. Úroveň celého festivalu se neustále zkvalitňovala, Rock na valníku nabýval na své popularitě, jeho hlavní doménou se stala naprosto pohodová atmosféra a dramaturgie, jež se rapidně odlišovala od většiny ostatních festivalů, a rázem přestal být pouze regionální akcí.

Když v roce 2002 na třetí ročník dorazilo 1100 návštěvníků, rozhodli se pořadatelé pro příští rok uspořádat festival jako akci dvoudenní. Tento tah se ukázal jako výborný. Zvučná jména, například Mňága a Žďorp, Kurtizány z 25. avenue, Už jsme doma či Wohnout, podpořená prakticky celou českou punkrockovou špičkou (N.V.Ú., Totální nasazení, Jaksi taksi, Volant a další), zahraničními skupinami a několika domácími soubory, přilákala v roce 2004 do Slaného na čtvrtý ročník 1500 návštěvníků.

V podobném duchu se nesl i pátý ročník, kdy na festivalu vystoupilo před bezmála 1600 diváky na třicet skupin včetně několika zahraničních kapel. Nemůžeme nezmínit Visací zámek, Vypsanou fixu, Tleskač, Znouzectnost, maďarskou legendu Aurora či pomyslnou třešničku na dortu na závěr celé akce - Ivana Mládka s jeho Banjo Bandem.

Pro šestý ročník připravili pořadatelé několik zásadních změn. Festival se poprvé konal jako akce třídenní a premiéru měly dvě scény. Na nich pak před patnácti sty diváky vystoupil nejvyšší počet kapel v historii festivalu. Vystřídalo se jich zde přes padesát. Namátkou můžeme jmenovat Sto zvířat, Garage, Schodiště či polské Leniwiec. Složení vystupujících souborů bylo pak dosud žánrově nejpestřejší v celé historii.

Sedmý ročník v roce 2006, opět třídenní a na dvou scénách, představil třeba Krucipüsk, Wohnout, Švihadlo, slovenské legendy Zóna A a Slobodná Európa. Byl pokořen dosavadní rekordní návštěvnosti celé akce, kdy poprvé v historii dosáhl dva tisíce diváků.

Ta však byla překonána hned v následujícím roce. Skupiny Buty, Gaia Mesiah, Semtex, Doctor P.P., italští Killjoy či maďarští Bankrupt přilákaly do areálu slánského letního kina téměř tři tisíce platících diváků.

Ovšem další divácký rekord padl hned loni, kdy na Tři sestry s hostující olympijskou vítězkou Bárou Špotákovou a koncertní premiérou pro ni složené písně Čtvrtá sestra, kapely Arakain, Viléma Čoka, Brutus a padesátku dalších účinkujících, přišly skoro čtyři tisíce návštěvníků. Slánské letní kino doslova praskalo ve švech a nechybělo mnoho, aby byla jeho kapacita naplněna a festival tak byl vyprodán. Autor: Svatopluk Šváb