Podle slov vedoucího skanzenu Pavla Rolince se lidé mohou těšit na druhý ročník. „Chtěli bychom z toho udělat tradici. Celkem se zde vystřídalo zhruba třicet prodejců, z nichž bych chtěl zdůraznit výrobu postaviček z kukuřičného šustí, což považuji za velkou vzácnost. To už se dnes jen tak nevidí,” zdůraznil vedoucí skanzenu.

Zmíněné figurky z netradičního materiálu na trhu vyráběla Jaroslava Zusková z Lán. „Teď dělám vánoční věci, jako jsou ozdoby na stromeček či postavičky do betlému,” řekla Jaroslava Zusková.

Kromě výrobků spjatých s Vánocemi lze udělat prakticky cokoliv, například zajímavé záložky do knih. „Vánoce jsou takové, že si člověk může více vymýšlet. Letos jsem třeba vytvořila včelaře a rybáře. Vlastně lze udělat jakékoli řemeslo,” dodala.

Každá postavička musí několik dní schnout a teprve poté se dozdobuje. „Chodila jsem do uměleckých řemesel v Praze, tam jsem se to naučila,” prozradila Jaroslava. Dělání postaviček z kukuřičného šustí je jejím velkým koníčkem. „Lidé by se měli u tohoto umění zamyslet nad tím, jak se trávily Vánoce dříve a že krásné věci se dají udělat z ničeho. Dnes všichni řeší peníze,” konstatoval Pavel Rolinec.

Kromě originálních figurek si mohli návštěvníci kupovat mimo jiné výrobky z medu, svíčky, ozdoby, vánoční a květinové dekorace i drobné dárky.
Součástí akce byla také Vánoční výstava, což byl pokus o navázání na velikonoční výstavu, kdy jsou osloveny základní školy v Kladně a okolí, aby se přihlásily do soutěže.

„Podle toho jak se umístí, jim nabízíme náš volný program,” doplnil Rolinec. Obrázky s vánočními motivy se nacházejí v místnosti, které se ve skanzenu říká U Malířky, jelikož tam dříve malířka bydlela. Návštěvníci pak ohodnotí, jaké díla se jim libí nejvíce.