Stejně jako v minulém roce budou moci zájemci využít parního spěšného vlaku Českých drah v čele s lokomotivou 434.2186 řečenou „čtyřkolák“, vyrobenou ve Slaném v roce 1917 a dnes deponovanou v Praze-Vršovicích.
Vloni zcela zaplněná souprava se na svou pouť kolem Vltavy a památné hory Říp vydá tentokrát z nádraží Praha-Braník, kde bude již zítra zahájen předprodej jízdenek.
Bonusem pro cestující s platnou historickou jízdenkou bude vstup do expozic Železničního muzea Zlonice zdarma.
Muzeum zákazníkům nabídne především výstavu největší sbírky cukrovarských lokomotiv v České republice, samozřejmostí jsou jízdy na polní úzkorozchodné malodráze, souprava historického nákladního vlaku a expozice zabezpečovacího zařízení s modelovým kolejištěm.
Chybět nebude ani další doprovodný program. Celá akce potrvá v sobotu 25. dubna od 9 do 16 hodin.
Hlavním lákadlem pro odborníky na železniční dopravu a historii našeho průmyslu bude představení nejstarší dochované motorové lokomotivy vyrobené firmou ČKD Praha.
Jedná se o stroj typu 1435 BN 60 s dieselovým motorem Škoda 6 S 110 sestrojený v roce 1955 pod továrním číslem 3559, který se do sbírek muzea dostal z vlečky Mlékárny Hlinsko teprve v září minulého roku a jehož oprava právě vrcholí.
Ten patří do sedmdesátikusové série, jíž ČKD v letech 1955 – 1957 navázalo na předválečné začátky v tomto oboru. Připomíná někdejší slávu nejstarší z podřipských lokálek, na které lokomotiva stejného typu zajišťovala obsluhu Cukrovaru Hospozín.
Další zajímavé informace o slavnostním zahájení i exponátech Železničního muzea Zlonice lze získat na stránkách: www.sweb/zmzlonice, informace o parním vlaku v běžných jízdních řádech nebo na lince Českých drah 840 112 113. (toč)