Pokud máte rádi romantická místa v krajině, určitě vás zaujme výstava černobílých snímků Karla Novotného, které zdobí stěny Malé galerie spořitelny. Jedná se o kontaktní kopie z dřevěné měchové komory na film o velikosti 20 krát 25 centimetrů. „Vše je zpracováno těmi nejklasičtějšími technologiemi. Ne že bych chtěl za ně bojovat, ale prostě mám tu starou romantiku ze srdce rád,“ říká k výstavě autor.

„Rozhodnete-li se fotografie zhlédnout chronologicky tak, jak jsou instalovány, pak pomyslně nejprve nasedněte do vláčku, který vás zaveze k plenérům kokořínské krajiny. Tudy projedete z míst odlehlých na místa až k lidským obydlím,“ radí s úsměvem.

Karel Novotný se zaměřuje na výseky krajin, detaily skal a stromů, romatická zákoutí a zdánlivě bohem zapomenuté krajiny. Vše je díky technologii detailně vypracováno, místa působí nostalgicky záhadným dojmem, podmanivá imprese pohladí po duši.

„O fotografování se zajímám od sedmi let, kdy jsem se prvně seznamoval nejen s aparátem, ale i se zpracováním filmů ve fotokomoře. Formou samostudia a kontakty s odborníky jsem si vytvářel fotografický pohled na svět,“ vzpomíná umělec.

Je původem stavař, narodil se v roce 1972 a v roce 2004 se v rámci rekvalifikačního studia vyučil fotografem. Následně působil jako vyučující fotografické techniky v soukromé škole.

Stavebního vzdělání využívá při dokumentární práci pro stavební firmy, zajímá ho i oblast sportu, jeho díla můžeme objevit i v četných vlastivědných průvodcích a katalozích.

Dosud vystavoval na sedmi společných a čtyřech samostatných výstavách. Mimo jiné v Galerii Vyšehrad, v Mělníku a Vídni.

Olga Fikrlová