Právě sem se před časem vydal fotograf Pavel Šticha, aby hledal náměty pro svoji práci. S údivem zjistil, jaké krásy může poušť nabídnout. Stačilo se umět podívat na obří kaktusy a hned se před umělcem objevila výtvarná díla. Noblesní plastiky s dekory linií. Při pohledu na snímky si uvědomíme, jak je příroda krásně výtvarně dokonalá.

„Většina lidí žije v představě, že na poušti není život. Sám jsem byl překvapený, co všechno nabízí. Kaktusy mě naprosto uchvátily. Měli jsme tu smůlu, že jsme přijeli do míst, kde prší dvakrát do roka, ale tam zrovna vytrvale lilo pět dní. Ještě nyní mám zabodlé ostny z kaktusů v těle. Ale byla to krásná pouť a krásná práce,“ vzpomíná umělec.

Vždy se pokusil dostat se k objektu co nejblíže a zachytit ojedinělé dekory, jež rostliny nabízely. Některé připomínají části těla, postavy, lidská objetí, ústa, ňadra, tlamy, choboty prapodiovných zvířat. Prostě život jako namalovaný prchavými okamžiky přírody.

Pavel Šticha se narodil v roce 1942 v Poděbradech. Po maturitě přesídlil do Prahy a brzy pronikl do tajů fotografie, a to zejména díky profesoru Ludvíku Baranovi. Pracoval jako fotoreportér v novinách. V šestadvaceti letech odchází do tehdejšího Západního Berlína, kde žije a tvoří dodnes.
Brzy se stal známým a světově uznávaným fotografem.

Zahájení výstavy se osobně zúčastnil profesor Ludvík Baran. Setkání obou bylo velice příjemné. „Pavel Šticha je kouzelníkem okamžiku. Mám z něj velikou radost,“ řekl mimo jiné uznávaný odborník.

Na vernisáži zahrála skupina Modré pondělí.