Galerie tím navázala na předchozí velmi úspěšný projekt Čeští výtvarníci na pomoc životu po tsunami, kdy uspořádala výstavu a následně aukci výtvarníky ozdobených kopií pět tisíc let starého díla znázorňujícího hlavu dívky z ostrovů Kyklády.

„Tehdy se nám podařilo vybrat asi sedm set tisíc korun, které jsme darovali Českému červenému kříži. Nákupem potřebných věcí za tyto prostředky pro místní obyvatele byl pověřen spisovatel Josef Formánek. Ten o ostrovu psal i ve své knize Prsatý muž a zloděj příběhů,“ uvedl galerista Jiří Hruška.
Letošní výstava vznikla na základě smýšlení umělců a pracovníků této galerie, kteří vidí ubližování dětem, jež se mnohdy děje skrytě v rodině, jako zcela nepatřičné a hodné odsouzení.

„Výtvarníkům jsme rozdali plátna a požádali je, aby namalovali ženu s dítětem, mnohdy s tématem kojící matka. Úmyslně jsme ho vybrali jako výraz pokryteckého puritánství, které považuje nejpřirozenější způsob krmení nemluvněte za nemravný. Je to nepochopitelné, když si uvědomíte, že mezitím v médiích neustále roste prezentace násilí ve filmové tvorbě a propaguje se tu rozšiřování válečných konfliktů s komentářem vůdců supervelmocí s tím, že se jedná o šíření demokracie a svobody,“ sdělil galerista.

Nápad na téma kojící matky pochází z jeho hlavy a upozorňuje na případ, který se stal na konci minulého roku. Z letecké dopravy tehdy byla vyloučena mladá žena jen proto, že chtěla nakojit dítě. Personál jí řekl, aby si ňadro zakryla dekou a když oponovala, že by se jí pod ní dítě udusilo, posádka to označila za vulgární.

„Hlavním cílem letošní výstavy je nejen získat prostředky pro jeden konkrétní azylový dům, ale chceme především ve společnosti vyvolat diskusi o skryté hrozbě domácího násilí. Pokud se toto povědomí mezi lidmi rozšíří, třeba se tato informace dostane i k člověku, který se na veřejnosti nechlubí tím, že jeho dítě musí za trest třeba pít ocet, nebo že bije svou ženu, zastydí se a přestane. Umění by mělo polidšťovat,“ upozornil Hruška.
„Jedné z minulých výstav, kdy jsme o tomto projektu hovořili, se zúčastnil i ředitel Ligy proti rakovině prsu a byl tím nápadem nadšen. Přislíbili jsme, že obrazy lize následně poskytneme k reprodukci pro chystanou osvětovou akci. Obrazy se tak stanou částí informačních brožur,“ dodal.

Výtěžek z následné aukce poputuje na konto vybraného azylového domu, který i letos vybere Červený kříž. Vernisáž výstavy se v Galerii Ikaros konala 13. května a odtud zanedlouho díla poputují do Pelléovy vily v Praze, kde by měly být k vidění celé léto.