Jako každoročně jsou v kulturním domě osady k vidění ukázky tradičních řemesel, ať už z tvorby domácích adventních svícnů a věnců, přes ručně vyřezávané betlémy, obrazy a dekorace ze sušených květin, až po vizovické pečivo a šperky z drátků. Letos byla rozšířena také výstavka háčkovaných dekorací z tvorby jedné členky zahrádkářů.

„Výstavy pořádáme vždy dvakrát do roka. Jedná se o plody podzimu z našich zahrádek a právě tu současnou s vánoční tematikou. Při té je k vidění jak tvorba našich lidí, tak i pozvaných řemeslníků,“ řekl předseda kladenských zahrádkářů z Podprůhonu Jan Tůma.

Novinkou letošního ročníku je rozšíření expozice v zadní části výstavního sálu, kde je k vidění vystřihovaný betlém, jejž ilustroval Josef Lada a také podzimní a zimní oděvní doplňky.

Výstavu každoročně navštíví množství lidí. Často sem přicházejí žáci základních škol z Kladna a okolí a rodiče či prarodiče s dětmi. „Je to jedinečná příležitost ukázat mladé generaci, že vánoční dekoraci lze nejen koupit v obchodě, ale také si ji vyrobit doma,“ uvedla pedagožka.
Zahrádkářská kolonie v kladenském Podprůhonu byla založena v roce 1953 a velmi úspěšně funguje dodnes.

„Naše pozemky se rozkládají na ploše zhruba šest a půl hektaru a nyní máme asi dvě stě padesát členů,“ doplnil Tůma.