Mezi příchozími byla i osmiletá Sandra Ševcová z Kladna. Procházela se podél stěny a každou chvilku se naklonila a pozorně se zahleděla na vyřezávané postavičky, které byly rozmístěné v půlkruhu s jesličkami uprostřed. Každý jistě poznal, že malá Sandra se právě ocitla na výstavě betlémů. Obdivováním umění si tak krátí předlouhé čekání na Ježíška, kterému si prý napsala o krásné dárky.

„Chtěla bych najít pod stromečkem oblek roztleskávačky a rozstřapené návleky, také si přeji malého ponyho, kterému buší srdíčko. Betlémy se mi moc líbí, v jesličkách spí malý Ježíšek a kolem něj stojí Maria, tři králové a Josef. Nejhezčí jsou barevné postavy,“ řekla Kladenskému deníku Sandra.

Již čtvrtý ročník výstavy betlémů začal v pátek 21. prosince. Ovšem zájemci se mohou přijít pokochat až do neděle 3. ledna vždy od 10 do 16 hodin. Také na Štědrý den bude výstava zpřístupněna, ale pouze do 14 hodin.

„Snažím se modely betlémů obměňovat, letos je podle mého názoru stěžejní třímetrový Lidový betlém od Jiřího Součka, který jsme od něj získali. Výstavní kousky dostávám hlavně od svých kamarádů řezbářů. Navzájem si je půjčujeme. Což je také důvod mé ostražitosti, hlídám zde od rána do večera, aby se nic neztratilo. Naštěstí jsem nic podobného zatím řešit nemusel. Lidé se ve vánočním čase chovají slušně,“ zhodnotil betlemář Bohuslav Vykouk z Tuchlovic.

Sám v kostele na náměstí Starosty Pavla svůj kousek nevystavuje, jelikož pracuje s lipovým dřevem jako Jiří Souček. „ To bychom se zde, jak se říká, tloukli,“ vysvětlil.

Trendem v tvorbě bývá poslední dobou znázorňování současných postav významnějších pro konkrétní oblast, či dokonce podnikatelské betlémy, ve kterých u narození páně nefigurují Josef s Marií, ale šéfové firem. „Například v minulém roce jsem zde měl netradiční pojetí chléva, ve kterém se na Ježíška přišly podívat večerníčkové postavy. To bylo pro děti velmi zajímavé,“ uzavřel betlémář.