Na Vinařické hoře, v Jankově rokli ve Pcherách a na vrchu Homoli u Knovíze před časem práskaly výstřely. Jeden za druhým. Náhodný chodec, třeba turista, by se lekl, že snad není v Čechách, ale na Divokém západě. Za hovoru koltů a vinčestrovek tam pobíhali a kryli se drsní muži. K vidění tu byli i jezdci na koních.

Obavy turisty, že je snad jinde než na Kladensku, byly neopodstatněné. Ocitl se totiž při filmování kovbojky, již druhé, kterou natočila dvojice nadšených příznivců westernů Karel Mareš ze Pcher a Jiří Vlasák z Kladna.

Jejich prvním filmovým titulem byla snímek Údolí mrtvého potoka. Druhý napínavý příběh z osmdesátých let devatenáctého století situoval scénárista a herec Jiří Vlasák do drsné zimní přírody, plné sněhu, o který letos nebyla nouze.

Název filmu 60 mil napovídá, že jde o štvanici člověka, hnaného několika lovci lidí. Odhodlaných za mrzký peníz zabít třeba i nevinného. K vytvoření věrohodného obrazu kovbojky přispělo vybavení herců dokonalými replikami zbraní té doby, těžkými revolvery, puškami, nábojovými pasy plnými slepé munice, pořízenými za nemalý peníz. Z půd a starých šatníků byly vyštrachány dobové oděvy, lampy, lahve od ohnivé vody.

Čtyřiadvacet herců – amatérů z Kladna, Pcher, Prahy, Mratína a Mirotic zvládlo svoje náročné role na jedničku. Přitom někteří předtím jen věděli, že existuje něco, čemu se říká kovbojka.

Ve filmu si roli soudce Randolpha Scotta zahrál i ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně Zdeněk Kuchyňka. I to je důkaz, že producenti Karel Mareš a Jiří Vlasák jsou schopní vytvořit kvalitní film. Kdyby tomu tak nebylo, určitě by do toho soudce Scott nešel.

Celý příběh byl natočen za dva víkendy, pilně se však pracovalo od brzkého rána do tmy. Zbývá již jen patřičný sestřih filmu, jeho ozvučení a na světě bude druhá kladenská kovbojka, které si, jak účinkující sami říkají, zatím dělají především pro své potěšení. Nicméně producenti nevylučují účast na některém z příštích amatérských filmových festivalů.

Určitě však, jako při prvním westernu, bude mít i 60 mil svoji lokální premiéru s účastí kladenských trapperů, kovbojů, pistolníků, šerifů, indiánů a jejich žen. Jak prozradil Karel Mareš, režisér, herec a majitel antikvariátu v Hajnově ulici v Kladně v jedné osobě, neměla by to být premiéra poslední. Ve své lásce k romantickým dobám Divokého západu hodlají pokračovat. Jiří Vlasák má rozepsány další dva scénáře.

Autor: Zdeněk Tvrdek