Návštěvníci prvního ročníku WorldFilm 2009, který se uskutečnil vsobotu vaule slánského Gymnázia V. B. Třebízského, tu prožili skutečně příjemné odpoledne. Zajímavá programová nabídka s dobrodružnou a cestovatelskou tematikou byla sestaven ze dvou samostatných částí.


První byla zaměřena na unikátní film o potápění mezi lidožravými tygřími žraloky a druhá byla věnována rodákovi ze Zlonic u Slaného – Eduardu Ingrišovi. O jeho neuvěřitelném životě, jejž bohužel znají lépe například Peruánci, kteří se o něm učí ve škole, besedovali s návštěvníky festivalu cestovatelé Petr Horký a Miroslav Náplava.


„Podařilo se jim zachránit archiv fenomenálního českého cestovatele, filmaře, hudebního skladatele operet a písní Ingriše, který se přátelil mimo jiné sErnestem Hemingwayem, Thorem Heyerdahlem i s našimi cestovateli Hanzelkou a Zikmundem,“ uvedl za organizátory festivalu první místostarosta Slaného Pavel Bartoníček.


Mezi desítkami Ingrišových nejznámějších písniček, jež se dodnes hrají u táboráků, patří bezesporu píseň Teskně hučí Niagára.
Součástí byla i filmová produkce Zajatci bílého Boha od Steve Lichtaga a snímek Titanik… a potom nastalo ticho od Márie Jandanházyové .

„Současně se uskutečnily i výstavy fotografií snázvem Past na rovníku od autorů Hanzelky a Zikmunda vchodbě městské radnice a výstava Barvy a tváře Indie ve fotografii Petra Škarvana vprostorách vstupní haly slánské městské knihovny,“ doplnil Bartoníček.

Hana Tichá