Výstava byla zahájena vernisáží děl významných umělců, malířky Jitky Válové a sochaře Olbrama Zoubka. Na dvorku číslo 8 U Jedličků zahájila výstavu folková kapela Knezaplacení a recitátor Václav Fikrle.

Přítomné přivítal primátor Dan Jiránek. Následující rok (2010) má projít Podprůhon celkovou rekonstrukcí, takže konání této výstavy bylo nejisté. Postupně se zde měly budovat inženýrské sítě.

Výstava se konala na 24 dvorcích a zahrádkách. K vidění byla díla na vysoce profesionální úrovni, i odpočinková neprofesionální. Ale o tom Kladenské dvorky vždy byly, nelze porovnávat, je hezké, že se akce vůbec koná. Všichni zájemci však vystavovat nemohli, protože byl učiněn výběr.

K vidění byly malby, kresby, fotografie, grafiky, užitá tvorba, malované hrnečky, keramika, různé textilní techniky.

Přestože sobotu provázel déšť, kulturní program na Bukovce se konal. Kvalitní sérii koncertů završily v sobotu kapely Krausberry a poněkud od tradiční látky odkloněný Blue Effect. Faktem je, že s původní nositelkou jména má kapela společného jen Radima Hladíka. Ale to posluchačům na přeplněné Bukovce evidentně nevadilo a vesele tančili.

„Je dobře, že se takováto akce vůbec koná. Tady by nemělo jít jen o prezentaci profesionálů, ale o to, že se sejdou lidé, kteří rádi tvoří. Připadá mi, že letos jsou zde vystavené práce na vyšší úrovni než loni,“ uvedl básník a malíř Michal Matzenauer, který se přijel podívat z Prahy.

„Jsem ráda, že je tu tolik lidí, měla jsem strach z počasí, ale ani déšť zájemce neodradil, já jsem vyrazila s deštníkem,“ řekla tehdy návštěvnice výstavy Alena Dvořáková.

Nedělní dopoledne bylo k milovníkům kultury příznivé, svítilo sluníčko a lidí se zde sešlo ještě více než v sobotu. Pořadatelé z oddělení kultury města Kladna a Spolku Podprůhon mohou být spokojeni.

Olga Fikrlová