Filmový štáb pod vedením režiséra Bisera Arichteva (režíroval například seriál Vyprávěj) v koprodukci společnosti Dramedy International tu natáčel seriál První republika podle scénáře Jana Gardnera. Do televizního snímku na pokračování obsadili tvůrci herce Pavla Kříže, Janu Štěpánkovou Jana Vlasáka, Veroniku Novou, Markétu Plánkovou, Michaelu Maurerovou a mnoho dalších.

Román pro obrazovku vypráví o první republice jako o době uvolnění pravidel, vzniku nových elit, rozvoje podnikání a vnímá ji jako jemnou paralelu na 90. léta. Příběh lásky i závisti protkne navíc vyšetřování dávného zločinu.

Kladenský deník zastihl ve čtvrtek 15. srpna 2013 odpoledne ve Třebízi na návsi filmový štáb při natáčení vesnických dožínek. Na place se kromě krojovaných tanečníků, které ztvárnili členové folkórního souboru Mateník z Prahy, sešli i někteří hlavní protagonisté snímku, a to herečka Veronika Nová a herec Jan Vlasák, kteří zde měli svůj natáčecí den.

Vytváření jednotlivých záběrů pokračovalo do noci. Odpoledne snímali filmaři například příjezd aktérů na dvůr statku, dále scény ve stodole a nechyběla ani dožínková zábava.

Tvůrci seriálu se snažili nepodcenit jediný detail. Jak tehdy řekla herečka Veronika Nová, výběr herců byl poměrně náročný. „Byla jsem oslovena produkcí. Casting trval zhruba čtyři měsíce. Prošla jsem pěti koly výběru, než mi roli Magdaleny přidělili. Do poslední chvíle jsem netušila, zda ji dostanu. Jsem za ni velmi šťastná. Projekt se mi líbí celkově, i tím, že je to doba první republiky. Role v seriálu mě velice baví," sdělila svoje pocity herečka Veronika Nová, která má ke Slánsku vztah, jelikož zde má kamarády.

Diváci viděli seriál na obrazovkách České televize už v lednu 2014. Pro první sérii bylo tehdy v plánováu dvacet dva dílů. Ochuzeni nebyli lidé o autentické prostředí české vesnice, stejně tak odpovídající výpravu, která poměrně nákladnému snímku nechybí.

Osobní vazby ke zdejšímu regionu má i herec Jan Vlasák. V seriálu se rovněž objevil. „Prostředí, ve kterém natáčíme, mám rád od dětství, protože můj dědeček byl sedlák. Měl kdysi statek ve Zloníně. Býval velký asi jako ten ve Třebízi. Jsem velmi rád, že se zde mohu octnout. Je to příjemné. Místo je mi blízké i tím, že v Kladně mám strýce," uzavřel tehdy Jan Vlasák.