Knihovna Kladno

Městská knihovna Kladno připravila pro své čtenáře jako jedno z lákadel roční registraci zdarma. Od dneška do soboty ustupuje od vybírání poplatků za nevrácené dokumenty u zapomnětlivých čtenářů. Amnestie je vyhlášena na všechny upomínky. Uživatelé nyní mohou vrátit knihy bez pokuty.

Knihovna chce v těchto dnech prezentovat Biblioterapie jako metodu psychoterapie využívající léčebné a podpůrné účinky četby, nebo představit portál BiblioHelp. Jedná se o databázi knižních tipů, které do projektu navrhli a vybrali sami psychiatři, speciální pedagogové a psychoterapeuti.

„Kdo by s návštěvou knihovny stále váhal, tomu otevřeme dveře v pobočkách i ve středu 3. října od 8 do 15 hodin. Od 17 hodin se pak v čítárně koná beseda s Ivou Freyovou na téma Uzdravte se jídlem aneb Péče o zdraví bez front a čekání. Nutriční specialistka návštěvníkům poskytne cenné rady jak pomocí stravování předcházet nemocem těla i duše. Vstup na přednášku je zdarma," informovala pracovnice knihovny Lenka Kalousová.

V Týdnu knihoven bude také zahájen 6. ročník akce Pasování prvňáků na čtenáře a uskuteční se první lekce, při nichž se budoucí čtenáři seznámí s knihovnou.

Knihovna Slaný

Knihovna Václava Štecha ve Slaném tento týden nabízí rovněž registraci zdarma. Kdo přivede nového čtenáře, dostane knihu a nový čtenář roční přihlášku.

Mezi nové služby knihovny patří balení knih na míru. Další novinkou je možnost zapůjčení čtečky elektronických knih domů.

Hádankové a rukodělné odpoledne Knihovna hrou bude připraveno ve středu 3. října od 12 hodin v dětském oddělení a 18. října od 15 hodin pak v pobočce Na Dolíkách.

Knihovna Velvary

Po celý týden se zde budou konat soutěže o knihách Správný název knihy.., návštěvníci si mohou prohlédnout výstavu Čti, žij zdravě!, při registraci dostanou dárek.

Dlužníci mohou ve Velvarech využít čtenářské amnestie, návštěvníkům budou také nabízeny vyřazené knihy. Den otevřených dveří ve velvarské knihovně se uskuteční v sobotu 6. října od 8 do 11 hodin.

Vědecká knihovna

Od dneška do konce října je v SVK k vidění výstava časopisů s tematikou zdravého životního stylu. Dnes budou také prezentovány časopisy pro seniory, zítra pro rodiče s malými dětmi, ve středu pro děti, ve čtvrtek pro handicapované, v pátek časopisy s tematikou národnostních a jazykových menšin a v sobotu určené pro celé rodiny.

„Mezi další akce pořádané v rámci Týdne knihoven patří dnes zkušební přístup k databázím A-to-Z a MasterFILE Premier. Na středu je od čtrnácti hodin připravena latina pro seniory a ostatní zájemce, stejný den od sedmnácti hodin se uskuteční přednáška Štěpánky Čechové z Institutu celostní grafologie Praha na téma Grafologie – věda o osobnosti," informoval pracovník SVK Jakub Pavlík.

Knihovna v Žilině

Mezi menší knihovny, které se zapojují do akce Týden knihoven 2012, patří také obecní v Žilině. Například v neděli 7. října mohou zájemci využít akce Focení s oblíbenou knihou. V zasedací síni obecního úřadu je svým aparátem zachytí profesionální fotograf Michal Škach. Snímky pak čtenáři obdrží zdarma na památku.