Poličky má na starosti Knihovna Václava Štecha ve Slaném. Jedná se o celorepublikovou akci, do níž se zapojily organizace SKIP (Sdružení knihovníků a informačních pracovníků) a České dráhy.

„Každého čtvrt roku vyřazujeme nějaké staré, poškozené knihy či svazky, které máme vícekrát. Řekli jsme si, že tento projekt je úžasnou příležitostí dát těmto knihám další šanci. Zároveň se zviditelní i knihovna," vyjádřila se ředitelka knihovny Zoja Kučerová.

Svazky v nádražní knihovničce budou zaměstnanci slánské knihovny pravidelně obnovovat. „Zatím to máme v plánu jednou za měsíc," dodala Zoja Kučerová. Kniha do vlaku má také svá pravidla. Každý si může z knihovničky bez jakékoliv registrace a zadarmo vypůjčit jaké dílo se mu líbí. Svazek si přečte a následně ho může vrátit do této knihovničky nebo do jiné poličky na nádraží, které je také zapojeno do projektu.

„Další variantou je, že knihu může nechat položenou ve vlaku, kde ji najde jiný možný čtenář. Každá kniha je označena razítkem knihovny Václava Štecha," doplnila ředitelku Miloslava Najmanová. V knihovničce jsou namíchané různé literární žánry. „Je to převážné oddychová četba, ale najdou se tam i nějaké odbornější knihy," popsala Zoja Kučerová.

Ovšem knihovničkou na vlakovém nádraží plány slánské knihovny rozhodně nekončí. Jejich vizí je propojit síť regálů s knihami na všech nástupištích frekventovaných vlaků.

„Lidé ze Slaného nejvíce cestují směrem do Mostu, Loun a Kralup nad Vltavou. Rádi bychom měli i tam podobné knihovničky. Asi tak za půl roku budeme tento projekt vyhodnocovat a podle toho podnikneme další kroky," vyjádřila se Najmanová.
Další myšlenkou je umístit regály s knihami na další vytipovaná veřejná místa ve Slaném.

„Už dva roky uvažujeme o tom, že podobnou poličku s knihami bychom dali na slánskou plovárnu a do akvaparku. Kromě knih by si zájemci mohli půjčit také časopisy. Třeba to bude pro některé lidi důvod, proč se přihlásit do knihovny," uzavřela Zoja Kučerová.

Na novou knihovničku se hned přišla podívat také výpravčí slánského nádraží Lenka Vaverková. „Jsem nadšená, je to super nápad. Aspoň to člověka donutí číst knížku a ne se pořád koukat do mobilu či tabletu. Snad to pomůže. Sama ráda čtu," uvedla Lenka Vaverková.