VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Asistentky Maltézské pomoci starým lidem pomáhají s úklidem i hygienou

Mělnicko - Seniorům pomáhají se vstáváním i s uléháním, uklízejí jim, nakupují, připravují jídlo i předčítají z knih. A když chtějí, zajdou s nimi i na příjemnou procházku. Řeč je o osobních asistentkách a asistentech, kteří navštěvují seniory na Mělnicku pod patronací Maltézské pomoci.

27.7.2016
SDÍLEJ:

Koordinátorkou projektu Osobní asistence je Marie Zítková.Foto: Deník/Jiří Říha

„V současné době máme sedmnáct asistentek, které navštěvují pětatřicet klientů. Pět asistentek máme na hlavní pracovní poměr, ostatní jsou lidé, kteří jsou třeba na pracovním úřadu, udělají si kurz a mohou si přivydělat," řekla koordinátorka osobní asistentce mělnické Maltézské pomoci Marie Zítková.

Službu využívají nejen senioři přímo z Mělníka, ale také z Kralupska, Mšenska a Neratovicka. Senioři, kteří už se o sebe nedokážou postarat tak, jako před lety, sami volají a ptají se po šikovných asistentkách.

„Snažíme se vždy sehnat lidi z místa, kde žije senior, aby nemuseli nikam jezdit. Jsou pak mnohem flexibilnější. Když se klientovi přitíží, požádá je, aby u něho byli třeba o dvě hodiny déle. Kdyby dojížděli, mohla by to pro ně být komplikace," popsala Marie Zítková, které s plánováním osobních asistencí pomáhají kolegyně Veronika Vančurová a Marcela Brodilová.

Psychická náročnost

Každá osobní asistentka nebo asistent prý ale neobstojí. „Nejprve se s nimi seznámíme, pak je doprovodíme do rodiny, kde mají působit. Zrovna nedávno se nám však přihlásila jedna hodná paní se zájmem, ale psychicky to nezvládla," naznačila koordinátorka projektu.

„Chodila týden na zácvik, každý večer mi telefonovala a říkala, že je sice srovnaná s tím, že o paní bude pečovat, ale nezvládla se postarat o její hygienu. Paní navíc znala z doby, kdy byla ještě v plné síle, což pro ni bylo ještě horší," líčila.

Psychickou náročnost práce asistentů Maltézské pomoci potvrdila i Veronika Vančurová, podle níž mohou všichni asistenti využít takzvané supervize, kdy se stýkají s psychologem.

Nelehký úděl asistentů

„Za asistenty jezdí supervizorka, které se mohou vypovídat a probrat s ní problémy, které je trápí. Když jim například zemře klientka nebo klient, je těžké se s tím vyrovnat. Když se o člověka starají pět let, vytvoří si k němu bližší vztah, ať už chtějí, nebo ne. Když jim pak tito lidé umírají v podstatě před očima, je to náročné," připomněla nelehký úděl osobních asistentů Veronika Vančurová.

Marie Zítkova si vybavuje i hodně smutnou událost, kdy se asistentky střídaly čtyřiadvacet hodin denně u dvou nemocných studentů vysoké školy.

„Osmnáctiletá slečna i o rok starší chlapec měli oba nádor na mozku, který nebylo možné odoperovat. Oba dva umírali doma. Bylo to hodně smutné a pro všechny psychicky náročné," vysvětlila koordinátorka projektu a dodala, že osobní asistenci mohou vedle seniorů využít i další lidé, kteří ji potřebují.

Odborné vzdělávání

Se sháněním zodpovědných asistentů však v Maltézské pomoci mívají často problémy. „I když jsou to lidé bez práce, nechce se jim mnohdy nic dělat. Vloni jsem sháněla asistentku z Byšic, oběhla jsem jich sedm, ale nesehnala nikoho," zmínila Marie Zítková.

„Jedna paní urputně okopávala zahrádku, a jakmile jsem ji řekla, proč za ní jdu, odhodila motyku a bědovala, jak nemůže na záda," vzpomněla si na poněkud úsměvnou návštěvu. Naopak jsou ale prý lidé, kteří osobní asistencí doslova žijí a vykonávají ji s úsměvem a nadšením.

Všechny asistentky a asistenti prý musí podstoupit odborné vzdělávání, které jim hradí Maltézská pomoc. A nezůstávají pouze u jednoho. „Ptáme se jich, jaká školení by ještě chtěli absolvovat. Je to třeba komunikace s lidmi trpícími Alzheimerovou nemocí, školení manipulace s nehybným nebo málo hybným člověkem," vyjmenovala některá ze školení Veronika Vančurová.

Sto korun za hodinu

Osobní asistence, kterou poskytuje Maltézská pomoc, má podle Marie Zítkové výhodu také v tom, že klienti platí za hodinu jednotnou cenu, a to stokorunu. „Klienti hradí pouze vynaložený čas asistentek u sociální služby. Kdežto pečovatelská služba každý úkon hodnotí jinou částkou," poznamenala.

„Například za deset minut nějakého úkonu lidé zaplatí dvacetikorunu. Na první pohled je to sice líbivé, ale neuvědomují si, že ve výsledku tak zaplatí mnohem více. U nás si za tu hodinu mohou přát v podstatě cokoli, ať už je to hygiena, úklid domácnosti, nákup, čtení nebo procházka," přiblížila Marie Zítková.

Mnoho lidí podle ní prý vůbec netuší, že má nárok na příspěvek na péči. Někteří se o tom dozvídají až od dam z Maltézské pomoci, které jim i pomáhají s vyplňováním žádostí.

Čtěte také: Člověka bychom měli nechat přirozeně zemřít. Je to součást života

Autor: Jiří Říha

27.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Setkání s politiky voliče ve Všetatech ovlivnilo

Všetaty /FOTOGALERIE/ – Když do malé obce na Rakovnicku začátkem října dorazila desítka lídrů středočeských kandidátek politických stran, místní si mysleli, že jde o nějaký žert. Jenže Deník bus, který politiky vezl z Prahy, skutečně svou cestu končil ve Všetatech. Ovlivnilo setkání s vrcholnými politiky naší země rozhodnutí tamních obyvatel při volbách?

Volejbalisté přemohli lázeňské šviháky

Kladensko - Volejbalisté Kladna mají cenný skalp. Porazili Karlovarsko 3:1a v extraligové tabulce jsou na třetím místě.

Kam na víkendový fotbal plus výsledky

Kladensko - Nabídka fotbalových zápasů v okrese Kladno. 

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení