Středočechům nabízí ČSSD své plány přehledně: v šesti bodech. Její lídr a kandidát na hejtmana Povšík, který je nyní na ministerstvu práce a sociálních věcí náměstkem své stranické kolegyně Jany Maláčové, slibuje, že v případě volebního úspěchu bude prosazovat mimo jiné zahájení výstavby krajských bytů, zlepšení dostupnosti lékařské péče či více míst v domovech pro seniory. Šestici volebních slibů dále doplňují položky „240 nových sportovišť“, „Lesy místo skladů“ a „Posílení veřejné dopravy“. Jako potvrzení toho, že strana vše myslí vážně, v neděli slavnostně připojili své podpisy nejen Povšík a trojice mužů, kteří v barvách ČSSD kandidují do Senátu, ale také všichni straničtí lídři z jednotlivých středočeských okresů. Tedy – naprostá většina: zúčastnili se všichni kromě Petra Patery, jenž v Mělníku působí jako strážník; zrovna měl službu.

To, že mezi zástupci středočeských okresů je hned třetina žen – jsou čtyři a mužů osm – ocenil při zahájení středočeské kampaně předseda strany a ministr vnitra Jan Hamáček. Také Středočech; stejně jako Povšík pochází z Mladé Boleslavi. Jedna z žen je ostatně hned dvojkou kandidátky: Povšíkovi „kryje záda“ Aneta Heřmanová z Kladna, jež je krajskou radní pro oblast sociálních věcí.

S výjimkou Josefa Řiháka z Příbrami, který je z minulosti známý i z hejtmanského působení, se všichni zástupci okresů podepisovali v červených tričkách s logem zeleného „eRka“, nepřehlédnutelné Škody 110R, jež byla v sedmdesátých letech ikonou československého automobilového průmyslu. Trička zjevně odkazují na pověstný červený svetr ministra Hamáčka, v němž na jaře vystupoval na tiskových konferencích vlády věnovaných opatřením proti šíření koronaviru – a zelená škodovka zase upozorňuje na auto, v němž Povšík během prázdninových měsíců cestoval po kraji.

Krajská hygienická stanice sleduje kvalitu vody ke koupání. Ilustrační foto.
Středočeská hygiena hledá nové kolegy. Včetně šéfa

Připomněl, že během tohoto putování viděl hodně věcí, které se mu nelíbí. Lidi nemající na bydlení. Obce, kterým chybí kanalizace, vodovody i kvalitní sportoviště. Logistické (tedy skladovací) haly, „které se rozlézají krajinou jak rakovina“. Spoustu kamionů, kterých je v kraji prý snad víc než much ve vzduchu. To vše prý chce změnit. Nevidí důvod, aby byl kraj plný skladů jako logistické centrum Evropy. Aby v krajských budovách bydleli cizí agenturní pracovníci, když by tam mohli žít tolik potřební učitelé, zdravotní sestry nebo silničáři. Aby pacienti „čekali tak dlouho na vyšetření, že dřív než lékař v bílém plášti si pro ně přijde zubatá“.

Tímto směrem chce podle vlastních slov napřít pozornost – a ne na podávání nesmyslných trestních oznámení. Zjevně šlo o rýpnutí do hnutí ANO, které je koaličním partnerem ČSSD na krajské i republikové úrovni – v tomto případě konkrétně do hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové a kauzy označované jako „trestní oznámení na záchranářku“. Zabrousil ostatně i do celostátní politiky, kdy se rovněž opřel do zástupce koaličního partnera. Dával do kontrastu působení a vystupování ministrů Hamáčka a Maláčové s činností ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, jež označil slovy „chaos a nekompetence“. Přirovnal ho ke králi z filmové pohádky Pyšná princezna, „pomatenému a starému“, který odvolával, co odvolal, a sliboval, co slíbil, až se stal směšným – zrovna tak, jako prý Vojtěch. A být pro smích je podle Povšíka to nejhorší, co se politikovi může stát…

S požehnáním trojice ministrů

Podpořit středočeské kandidáty do krajského zastupitelstva přijeli vedle Hamáčka rovněž místopředseda strany a ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček a dále ministr zemědělství Miroslav Toman, který byl představen jako zcela čerstvý člen strany. Na ministryni práce a sociálních věcí, jejíž účast byla také ohlášena, museli hosté počkat. „Ona přijede, ale až po oficiální části programu,“ omlouval ji Povšík. S tím, že jeho šéfové na ministerstvu připadl v neděli nesnadný úkol: obhajovat postoje ČSSD v televizním studiu; v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Ví, co dělat, ve vládě i v kraji

Sociální demokraté nyní podle Hamáčkových slov vyrazí ve středních Čechách do okresů, aby přesvědčovali lidi, že to, co chtějí dělat, je dobré pro Středočechy. Byť připouští, že strana v minulosti „udělala pár chyb – ale kdo neudělal“. Připomněl, že ČSSD je někdy vyčítáno, že je na politické scéně dlouho. V krizových chvílích to však podle něj znamená výhodu. „Když je zle, ukazuje se, že je dobře, když někdo ví, jak stát funguje,“ zdůraznil. A připojil, že ČSSD to ví i na úrovni kraje.

Technologie využívá aktuální (a velmi detailní) data ze satelitních snímků.
Středočeský nápad má zvyšovat výnosy polí až na Ukrajině

Povšík připomněl, že ve středních Čechách se za vlády ČSSD rozjela řada významných projektů: modernizace nemocnic, vybudování Galerie Středočeského kraje, výstavba rekreačního areálu Vrchbělá či budování Památníku národního útlaku a odboje v Panenských Břežanech nebo Leteckého muzea Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Nicméně už neřekl, že leckteré z těchto oceňovaných projektů jsou úzce spjaty se jménem nyní uvězněného exhejtmana Davida Ratha, jemuž on dělal náměstka. To by asi zase rádi zdůraznili oponenti.