Testováno bylo v kraji celkem 431 lidí, doplnila mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Upřesnila také aktuální počet karantén nařízených přímo hygieniky: jejich počet poklesl na 69. „Karanténu však vydávají i praktičtí lékaři,“ upozornila.

Celorepublikově jsou pozitivních pacientů aktuálně evidovány bezmála tři stovky: 298. Testů na koronavirus bylo provedeno 5068. Už bezmála u poloviny pacientů se nepodařilo vystopovat zdroj nákazy. U třetiny pacientů je předpoklad, že si virus přivezli ze zahraničí, u pětiny hygienici určili konkrétní původ nákazy v České republice.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Nejvýrazněji se na celkových počtech podílí hlavní město Praha, kde bylo v pondělí ráno zaznamenáno 109 případů. Nejen tedy padla psychologická stovková hranice, ale ohnisko uvnitř Středočeského kraje během moci vykázalo nárůst o 13 případů; večer jich totiž bylo 96. Z hlediska republikového porovnání regionů zůstávají střední Čechy na třetí příčce. Ta druhá patří Olomouckému kraji. I když tam během noci přibyly jen dva případy a počitadlo se zastavilo na 33, uprostřed noci na pondělí právě v tomto regionu kvůli vysoké koncentraci pacientů na relativně malém území uzavřeli dvě města a 19 obcí; především se jedná o Červenku, Litovel a Uničov.

Výraznější nárůst počtu nově odhalených případů byl zaznamenán v krajích Jihomoravském a Zlínském, které nyní mají shodně po 20 pacientech s onemocněním Covid-19.

Středočeské oblastní nemocnice v souvislosti s testováním na koronavirus otvírají vlastní odběrová místa. V závěru uplynulého týdne se podle slov hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) podařilo rozjet jejich činnost v Kolíně, Benešově a Kladně, od pondělka přibývá Mladá Boleslav – a do konce týdne by se měla připojit ještě Příbram.

Jermanová upozorňuje, že tato odběrová místa jsou určena pro lidi, jež na testy poslali hygienici; nikoli pro zájemce „z ulice“, kteří by se chtěli nechat otestovat z vlastního rozhodnutí a sami si to zaplatit. Jistý problém také naznačuje nedělní vyjádření motolské nemocnice v Praze Miloslava Ludvíka. Ten upozornil, že kapacita jejich laboratoře je nyní trvale přetěžována – což lidé zvládají, avšak technika odchází – a zřejmě bude třeba pozastavit příjem vzorků ze Středočeského kraje.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in