Osmělení se ve špinavé vodě, která není vhodná ke koupání, vám totiž může způsobit celou řadu zdravotních problémů, varují hygienici.

Kvalitu vody ovlivňuje hlavně slunce

Na kvalitě vod se nejvíce podepisuje intenzita slunečního svitu, větru, počet srážek a teplota vody, vysvětluje Dana Šalamunová. Hodně slunce a málo dešťů je pro kvalitu vody špatný mix.

V současné chvíli podle jejích slov ještě nelze příliš kvalitu vody předpovídat, tu ukážou až testy. „Obecně platí, že pokud se bude držet počasí, kdy bude hodně slunečního svitu a málo dešťů, tak je větší pravděpodobnost, že se ve vodě budou tvořit sinice a voda bude méně kvalitní ke koupání,“ říká.

Kvalitu vody můžete v sezóně zkontrolovat na internetových stránek krajské hygienické stanice, kde je stav vody, případně jestli neplatí zákaz koupání.

Největší rizika: sinice a fekální znečištění

Ze špinavé vody si můžete odnést celou řadu zdravotních problémů. Co ale hrozí konkrétně? „Rizika v koupalištích jsou přemnožené sinice a fekální znečištění,“ upozorňuje mluvčí krajské hygienické stanice.

Přemnožené sinice mohou způsobit kožní alergické reakce či podráždění očí. „Pokud se při pozření dostanou sinice, nebo jakékoliv znečištění do organismu, může způsobit střevní potíže,“ podotýká Dana Šalamunová, „zejména fekální znečištění může přenést žloutenku typu A.“

Hygienici budou kontrolovat koupaliště, které nemají žádné provozovatele. Za přírodní koupaliště totiž zodpovídá je ho provozovatel, vysvětluje Dana Šalamunová, tisková mluvčí středočeské krajské hygienické stanice. Na něm potom je, aby upozornil na případné problémy s vodou. „Pokud je voda nevhodná ke koupání, nebo je vyhlášený zákaz koupání, měl by to mít viditelně označené u vodní plochy,“ řekla ke koupalištím s provozovatelem.

Pokud se však chystáte do přírodního koupání, které nemá žádného provozovatele, je na čase zbystřit a ověřit si, zda ve vodě nečíhá zdravotní riziko; třeba právě na stránkách hygieniků, zda na místě dělali vodní testy a jestli je vše v pořádku.

Období takových kontrol brzy začne. Koupací sezona totiž začíná až 30. května, hygienici se vydají ale do terénu dříve. „Koupací vody začneme kontrolovat 15. května, ještě před začátkem sezony. Podíváme se, jak na tom vody jsou,“ vysvětlila Dana Šalamunová. Od začátku koupací sezony tak hygiena bude vydávat zprávy v týdenních intervalech o kvalitě vody ve středních Čechách.

Dá se ve vodě bezpečně koupat?

Poznat pouhým pohledem, zda je voda bezpečná ke koupání, je prakticky nemožné. Voda může být zbarvena dozelena, aniž by to byly sinice. „Zelené zabarvení mohou způsobit i řasy, které zdraví škodlivé nejsou,“ řekla Dana Šalamunová. Na webových stránkách krajské hygieny se dozvíte stav kontrolovaných vod; hygienici rozlišují kvalitu vody například jako voda vhodná ke koupání, zhoršená jakost vody – zvýšený výskyt sinic, až po voda nevhodná ke koupání – vysoký obsah sinic. Hygienici ale upozorňují i na zvýšený výskyt chlorofylu.