Kam se jindy nedostanete

Vydržet oficiality a na začátku i krátkou frontu stálo za návštěvu produkčních zahrad. Pěstují se tady totiž tisíce orchidejí, anturií a gerber, které se používají pro výzdobu Pražského hradu při protokolárních akcích.

Kromě květin a skleníků lidé obdivovali Masarykův včelín a hasičskou vodní nádrž z doby císaře Rudolfa II. Zahrady jsou během roku jinak zavřené.

Hitem byl burčák a buřty

Vinobraní ale především znamená oslavu vinné révy ochutnávkami. Návštěvníci si mohli vybrat mezi točeným moravským burčákem z Archlebova nebo čerstvou hroznovou šťávou. Tisíce lidí se za symbolický poplatek zúčastnilo i degustace tichých vín v historických prostorách Míčovny.

"Novinkou desátého ročníku Vinobraní na Pražském hradě byly i prodejní ochutnávky českých potravin nabízených pod značkami Klasa a Regionální potravina," řekla Michaela Štědrá, ředitelka marketingu Správy Pražského hradu.

Velký zájem byl o tradiční buřty a speciality z Olomouckých tvarůžků, ale menu bylo pochopitelně bohatší. Během víkendu se zde představily čtyři desítky výrobců.

Ženy zpívaly, děti se učily

Vinobraní na Pražském hradě.K dobrému vínu patří ženy a zpěv. O ten se postaraly krásné dívky (ale i švarní chlapci) několika folklórních souborů, které vystoupily v Královské zahradě. Do středověku diváky pozvala šermíři ze skupiny Dominik.

Vinobraní splnilo i naučnou roli. Pro rodiče s dětmi totiž připravila stálá expozice Příběh Pražského hradu soutěž, v rámci které se dozvěděli řadu zajímavostí o českých korunovačních klenotech.