Jak jste se k povolání učitelky dostala?
Velmi mě baví práce s dětmi a hlavně s těmi malými, které mi přijdou roztomilé. Už jako studentka jsem jezdila na tábory, kde mě práce s dětmi zaujala. Proto jsem se rozhodla stát se učitelkou.

Co vás na této práci baví nejvíce?

U malých dětí mám největší radost z toho, že přijdou do školy jako nepopsané tabule, a když se pak nachýlí konec roku, umí psát, počítat a číst. Ten pocit, že má práce je vidět, je skvělý. Děti jsou ochotné přijímat řadu informací, jsou zvídavé a nadšené pro nové činnosti a dovednosti.

Je tato profese náročná?
Velmi. Dnešní děti se nenechají jen tak něčím uchlácholit. Mají spoustu informací, takže i příprava na vyučování i následná práce s nimi zabere hodně času.

Jaká jsou podle vás negativa této profese?
Dnešní doba je poměrně hektická. Rodiče jsou od rána do večera v práci. Zvlášť u malých dětí je proto potřeba, aby si na ně dospělí našli čas a věnovali se jim. V opačném případě může dítě strádat a ve škole být následně pozadu. Jinak negativa v mé profesi žádná jiná neshledávám.

Jak vnímáte dnešní děti z hlediska výchovy?
Vždycky jsou některé děti hodné a některé zlobí. Učím už dlouho, a když si vzpomenu na své první žáky, tak si myslím, že nebyli o nic lepší, než ti současní. Většina dětí je podle mého názoru bezproblémová. Horší je to asi u těch starších, které navštěvují druhý stupeň základní školy.

Jaké máte vzpomínky na základní školu a první třídu?
Vzpomínky mám krásné. Učila mě moje maminka, proto jsem se moc snažila, abych jí udělala radost.

Jak a od kdy se připravujete na nový školní rok?
Týden před zahájením školního roku je přípravný týden pro učitele. S dětmi nejprve procvičujeme formou her orientaci, poté přistupujeme k výuce českého jazyka a matematiky.

Co byste popřála všem prvňáčkům?
Aby se jim ve škole líbilo a dařilo, našli si nové kamarády, a když jim něco nepůjde, aby našli společně s učitelkou cestu, jak to dokázat.

Vizitka

Marcela Kleinová, 56 let. Bydlí v Unhošti. Profesi učitelky vykonává již přes třicet let. Dva roky učila na Základní škole v Kladně, zbývající léta na Základní škole v Unhošti, kde učí žáky prvních až třetích tříd. Mezi její záliby a koníčky patří četba knih, turistika, vnučka a procházky se psem. Vystudovala Pedagogickou fakultu University v Hradci Králové.