Každý měsíc jich přitom přibude okolo dalších padesáti až šedesáti. Stejný počet ale také z útulku odchází. Situace je obtížnější zejména po Silvestrovských oslavách, kdy se do útulku dostávají zaběhnutí psi.

Podle Eugenie Sychrovské, která je majitelkou útulku již třicet let, se každý rok do útulku dostane během oslav příchodu nového roku přibližně pět nových psů, kteří se ve většině případů svým majitelům zaběhnou. „Jak rychle se u nás objeví, stejně tak rychle ale útulek zase opustí. Mnohdy si je majitelé vyzvednou ještě ten den nebo den po Silvestru," řekla Kladenskému deníku Sychrovská.

V loňském roce kvůli bouchajícím petardám byli do útulku přivezeni dva psi. Jednalo se o loveckého psa a německého ovčáka. „Lidé, kteří je vlastnili, místo toho, aby s nimi zůstali o Silvestra doma a snažili se je uklidnit při odpalování ohňostrojů a petard, tak s nimi naopak vyrazili do ulic. Není tedy divu, že jim ze strachu utekli," dodala majitelka útulku na Bouchalce.

Pokud zaběhnutý pes skončí v lepším případě právě v útulku, nemusí se jeho pán obávat, že bude muset za pobyt svého čtyřnohého přítele něco platit. „To ovšem platí pouze v případě, že si jej vyzvedne nejpozději následující den. Když si pro něj přijde až po několika dnech, zadarmo to mít rozhodně nebude. Za denní pobyt velkého psa si účtujeme dvě stě korun," dodala Sychrovská.

Podle jejích slov si psi v útulku nejvíce užívají před Vánoci. „Nejen místní, ale také přespolní jim po celý rok vozí piškoty, konzervy a nejrůznější pamlsky. Ovšem před loňskými vánočními svátky útulek obdarovalo obrovské množství lidí, kterým nejsou psi lhostejní. Přivezli vše možné, od krmení a misky až po obojky proti různým parazitům. Ježíšek se zkrátka povedl," konstatovala Sychrovská.

Lidé však mohou vypomoci i jinak. „Útulek pořádá také venčení psů. Každý den je otevřeno pět hodin, takže si zájemci mohou projít psinec, a když je příznivé počasí, mohou si i s nějakým psem vyrazit na procházku. Jsem velmi ráda, že má útulek dobrou pověst a lidé jej s oblibou navštěvují," prozradila majitelka.

Útulek Bouchalka vznikl v roce 1989. Původně sloužil spíše jako psí hotel, později převážily potřeby obcí a hotelové služby se staly jen okrajovou záležitostí. Jako útulek začal fungovat od roku 1993. V současné době v něm kromě Eugenie Sychrovské pracuje ještě dalších šest zaměstnanců.