Odpůrci slučování škol a jejich rušení často na to, že s jejich budovami, pokud patří ke krajskému majetku, má někdo bůhvíjaké záměry, poukazovali už v uplynulých letech. Viděli to jasně: hlavně se jedná o baráky; ne už tolik o studenty a žáky, o obory – a snad prý ani o peníze. Přičemž výkřiky nesouhlasu byly tak hlasité, že v minulém volebním období optimalizační návrhy spadly pod stůl. V krajském zastupitelstvu se k jejich prosazení nenašla potřebná podpora.

Politici před změnami necouvli

Situace se změnila až za nynějších poměrů, kdy krajští zastupitelé schválili chystané slučování škol ve třech případech: dvou gymnázií v Příbrami, dvojice škol v Jesenici na Rakovnicku – a také přičlenění učiliště ve Středoklukách na Praze-západ k obdobné škole v Kladně. Rozhodnutí o spojení škol prošlo – byť ani tentokrát nehlasovala vládnoucí koalice jednotně a krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN) se původně netajil tím, že si není jist, zda se mu kolegy podaří o prospěšnosti slučování přesvědčit. A že až podle výsledku hlasování bude chystat případné další optimalizační návrhy. Ty by se podle představ měly do roku 2024 dotknout tří desítek krajem zřizovaných škol.

„Chceme menší počet škol, které budou lépe vybaveny, budou lépe využívat odbornosti svých pedagogů a jejich ředitelé nebudou muset soustřeďovat hlavní pozornost na správu budov,“ shrnul Vácha své představy. S tím, že uvolněné objekty, dále už nepotřebné pro středočeské školství, budou nabídnuty jiným krajským organizacím, obcím – a případně i k prodeji. Mnohdy jde o lokality s atraktivní polohou i cennými pozemky – avšak stav budov bývá často neutěšený.

Školu střední vystřídá základní

Naznačené hodnocení platí pro nyní k vyklizení určený areál zemědělské SOŠ a SOU Stanislava Kubra ve Středoklukách: uvolní se velký komplex v blízkosti pražského letiště. Je však zanedbaný, na první pohled je vidět, že se do něj dlouhodobě neinvestovalo. Co s ním? „Vždy postupujeme tak, že nejdříve oslovíme obec, jestli nemá o prostory zájem,“ uvedl krajský radní pro oblast majetku a investic Libor Lesák (ODS).

close Radní Libor Lesák na snímku druhý zleva. info Zdroj: Středočeský kraj zoom_in Radní Libor Lesák na snímku druhý zleva.

V tomto případě zájem je. „Rádi by zde provozovali základní školu pro Středokluky a okolní obce. To je ideální řešení. V tuto chvíli jednáme o zabezpečení objektu – a následné kroky povedeme ve spolupráci s obcí Středokluky,“ plánuje Lesák. Přikyvuje i radní Vácha: „V úvahách je druhý stupeň svazkové školy. „Opravdu tam nemám v úmyslu navářet azylanty, jak se povídá,“ zdůraznil.