„Dobrovolní hasiči v naší obci fungují již delší dobu v nevyhovujícím zázemí. Prostory jsou hodně omezené. Vzhledem k tomu, že mají i mladé hasiče, bylo třeba s tím něco udělat. Zastupitelstvo obce se proto rozhodlo, že jim nechá vybudovat novou zbrojnici," řekl Kladenskému deníku starosta obce Václav Hamouz.

Aby obec mohla výstavbu zbrojnice provést, požádala o dotaci Středočeský kraj a ministerstvo vnitra. „S ministerstvem ještě nemáme podepsanou smlouvu i přesto, že ji máme schválenou. Čekáme až nám přijde. Avšak se Středočeským krajem již smlouvu podepsanou máme, kde je maximální výše dotace bezmála půldruhého milionu korun," sdělil starosta.

Ve výběrovém řízení vedení obce také vybralo firmu, která práce provede. Obec s ní podepíše smlouvu tuto středu. Vysoutěžená částka činí 3,5 milionu korun bez DPH. „Obec se bude na akci podílet asi patnácti procenty, přičemž rozpočet činil necelých 4,9 milionu korun bez daně," konstatoval starosta.

V současné době mají žilinští hasiči k dispozici pouze garáž, která je ve velmi špatném stavu. V jiné části obce ještě jednu, mnohem menší garáž, kde mají klubovnu a úschovnu na avii.

Díky nové hasičské zbrojnici tak budou mít mnohem lepší zázemí. „K dispozici budou mít stání pro tři auta, novou a větší klubovnu, věž na sušení hadic po zásahu, šatny a sociální zařízení," dodal starosta.

„Doufáme, že se nám podaří vyjednat podmínky na okamžité zahájení stavby s jejím ukončením do konce roku, i když v dotačních podmínkách máme termín na celou akci jeden rok. Rádi bychom dali našim hasičům a hasičatům novou zbrojnici jako vánoční dárek. Za svou práci si to určitě zaslouží," dodal Václav Hamouz.

Sbor dobrovolných hasičů v Žilině v letošním roce oslavil již 121 let od svého vzniku.

„V současné době čítá sbor okolo sedmdesáti dospělých hasičů, přičemž ve výjezdové jednotce je dalších patnáct členů. Sbor má pod sebou také mládežnická družstva, ve kterých je čtyřicet dětí. Tuto sobotu s nimi odjíždíme na tábor do Rokytnice nad Jizerou. Ročně máme tak okolo šedesáti výjezdů," sdělil vedoucí hasičů Antonín Novotný.

Z výstavby nové zbrojnice mají žilinští hasiči velkou radost, jak potvrdil Kladenskému deníku Antonín Novotný: „Jsme moc rádi, jelikož současné prostory jsou naprosto nevyhovující. Za novou zbrojnici bojujeme už dlouhou dobu. Moc se na ni těšíme."