„Je to přesně v souladu s povodňovým plánem. Já jsem avizoval, že jakmile se zvedne průtok Vltavy a přiblíží se k hranici 3000 kubických metrů za sekundu, budeme muset přistoupit realizaci dalších nápravných opatření," uvedl generální ředitel pražského dopravního podniku Milan Křístek.

Stanice Muzeum na trase A se po obvyklém nočním přerušení provozu neotevře v úterý v 05:00. Na lince B se adekvátně se zkrácením prodlouží trasa náhradních tramvají XB, které budou od úterního rána jezdit mezi Radlickou a Lehovcem přes Anděl, Karlovo Náměstí, Masarykovo nádraží, Florenc, Palmovku a Vysočany. Do stanice Lehovec náhradní doprava z Českomoravské začala zajíždět už od dnešních 20:00.

Od úterního rána se rovněž změní trasa tramvajové linky 7. Ta nahradí linku XB v úseku mezi Andělem a Sídlištěm Barrandov.

Dopravní podnik vyslal do stanic Radlická a Hloubětín informátory, kteří mají informovat veřejnost o změnách v provozu. Kdy se provoz pražského metra opět vrátí k normálu, zatím není možné odhadnout. Dopravní podnik musí postupovat podle povodňového plánu. Když průtok v řece klesne pod 2500 kubických metrů, bude opět možno uzavřenými stanicemi projíždět, při průtoku pod 2000 metrů by mohly být opět zprovozněny, dodal šéf dopravního podniku.

Uzavírka metra dnes působila velké potíže v dopravě. Metro na trase A od úterního rána nepojede v úseku Dejvická – Náměstí Míru, na trase B mezi stanicemi Českomoravská – Smíchovské nádraží a na trase C v úseku Kobylisy – Muzeum. Omezen je i provoz tramvajových linek. Neprůjezdná je trať v Braníku.

Průtok v Praze večer proti běžným 150 kubíkům za vteřinu vystoupal nad 2900 m3/s. Premiér Petr Nečas (ODS) následně řekl, že bude třeba upustit Vltavskou kaskádu. Průtok Vltavy v Praze tak zřejmě v úterý dopoledne dosáhne 3300 kubíků za sekundu. Při průtoku 3500 m3/s musí dopravní podnik hermeticky uzavřít tunely metra pod Vltavou.

Praha je podle informací ČTK nyní díky protipovodňovým bariérám připravena na průtok 3700 m3/s. Do rána se postaví další tak, aby odolala stoleté vodě, tedy přes 4000 m3/s. Při katastrofální povodni v roce 2002 byl maximální průtok Vltavy v hlavním městě přes 5000 metrů krychlových za sekundu.