Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Eduard Stehlík připomněl v kapli sv. Máří Magdalény osud Lidic

Rakovnicko -  A proč právě Lidice byly vybrány nacistickou mašinérií k tak exemplárnímu trestu? Na takové otázky se pokoušel odpovědět Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu na povídání v kapli sv. Máří Magdaleny v Kostelíku na Rakovnicku.

16.7.2012
SDÍLEJ:

Michal Stehlík v KostelíkuFoto: archiv Radim Perlín

Během druhé světové války zmizely z mapy světa desítky a možná stovky vesnic. Mnohé vesnice v Bělorusku, na Ukrajině nebo i jinde nepřežily přechod fronty a dočasní vítězové se mstili i na místním obyvatelstvu.

Trest?

Přesto se ale právě Lidice staly symbolem zrůdnosti nacismu. A proč právě Lidice byly vybrány nacistickou mašinérií k tak exemplárnímu trestu? Na takové otázky se pokoušel odpovědět Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu na povídání v kapli sv. Máří Magdaleny v Kostelíku. Již druhé setkání s renomovaným historikem uspořádalo občanské sdružení Fara Slabce společně s o.s. Kostelík.

Na rozdíl od povídání o atentátu na Heydricha, které mělo především hrdinný nádech a mluvili jsme o statečnosti a odvaze jednotlivých parašutistů, mělo povídání o příběhu vypálení Lidic spíše tragický charakter.

Stehlík s dokonalou znalostí faktů a detailů ukazoval fotky starých Lidic a mluvil o příběhu obyvatel této vesnice, o jejich běžném životě a o tom, jak tehdejší nacistická propaganda zpracovala celý příběh Lidic.

Historie zastřelení všech lidických chlapců nad 15 let a dospělých mužů na dvoře Horákova statku, odvlečení lidických žen do koncentračního tábora Ravensbrück a zavraždění většiny dětí z Lidic v táboře v polském Chelmnu je asi dostatečně známé. Právě průběh této promyšlené a dopředu plánované akce včetně hrůzných detailů, jako je dodatečné zastřelení i těch, kteří v uvedený den, 10. června 1942, náhodou nebyli ve vsi, na Kobyliské střelnici, nebo odebrání novorozenců ženám, které v roce 1942 porodily své děti, dovede otřást i otrlými posluchači.

Symbol

Důslednost, s jakou se snažili okupanti vymazat z mapy a z historie jméno jedné středočeské vesnice, měla ale asi i pro nacistickou propagandu zcela opačné důsledky. Lidice se staly již v průběhu druhé světové války velmi významným symbolem. Tento bezprecedentní akt msty na nevinném obyvatelstvu zcela jednoznačně vedl k tomu, že vedoucí mocnosti okamžitě po vypálení Lidic odvolaly svoje podpisy pod Mnichovskou dohodou a tím umožnily obnovení Československa v předválečných hranicích (bez Podkarpatské Rusi). Lidice se staly symbolem boje proti fašismu a tehdejší heslo Lidice shall live (Lidice budou žít) motivovalo i běžné obyvatele USA k boji proti fašismu.

Celou diskuzi sledovalo asi 30 posluchačů, kteří mlčenlivě vyslechli otřesný příběh Lidic. Stojí za to si občas připomenout i hrůzostrašné příběhy z naší minulosti, a je dobře, že nyní můžeme znát celý příběh bez propagandistického balastu. Je to příběh o to silnější a dojemnější.

Autor: Radim Perlín

Autor: Redakce

16.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Veletrh celoživotního vzdělávání se koná v Kladně ve dvou dnech od 17. do 18. října.
87

Kladenský kulturák ožil jubilejním veletrhem vzdělávání

Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Kladensko /FOTOGALERIE/ - Babí léto lítá, už je podzimek, to již zima střádá první bílá vlákna do svých peřinek. Básník Josef Václav Sládek byl vděčným pozorovatelem přírody. Svoje verše o babím létě napsal, aniž cokoli tušil o meteorologickém chování pavouků. Stačilo se jen dívat.

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení