Téma? Napětí poté, co si záchranářka ze stanoviště ve Zdibech v otevřeném dopisu adresovaném vedení kraje postěžovala na úroveň vybavení ochrannými prostředky.

ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Na výhrady Veroniky Brožové, podle jejíchž slov v době, kdy dopis psala, byl na výjezdovém stanovišti ve Zdibech jeden respirátor a tři balíčky kompletních ochranných pomůcek pro výjezd k infekčnímu pacientovi, ředitel Jiří Knor rázně odepsal.

Jeho odpověď (hovořící o nepravdivých tvrzeních vyvolávajících ve veřejnosti paniku, o tom, že pisatelka se s výhradami neobrátila na nikoho z vedení a v té souvislosti i o porušení pracovní kázně) na svém facebooku zveřejnila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) – a tématu se ve všech těchto souvislostech aktivně chopili novináři i politici.

V pátek se aktéři kauzy sešli, aby si své postoje vyříkali napřímo; nikoli zprostředkovaně přes sociální sítě či zpravodajské weby. Nechyběla ani hejtmanka a předsedkyně bezpečnostní rady kraje Jermanová. Neúčastnil se nicméně ředitel Knor, jenž je kvůli kontaktu s nakaženou osobou v karanténě. Podle informací Deníku se sice počítalo s jeho připojením k debatě alespoň na dálku – to se ale neuskutečnilo. Kvůli technickým problémům.

Tak alespoň slova Brožové, jež se prý o navázání kontaktu s ředitelem snažila, tlumočil Deníku předseda odborové organizace Jiří Havlovic. Hovořit přímo s pisatelkou otevřeného dopisu se Deníku nepodařilo. Havlovic uvedl, že na setkání přišla i se svou advokátkou – a za vedení záchranky byl přítomen nejen Houdek, ale také hlavní sestra záchranky neboli náměstek ředitele pro nelékařská zdravotnická povolání Pavel Tlustý. Za odborovou organizaci se zúčastnili předseda a člen výboru – a nechybělo ani několik řadových záchranářů.

Společně proti nepříteli

Debata, jež se protáhla na půl druhé hodiny, podle Havlovice skočila v téměř přátelském ovzduší. „S tím, že je na místě napnout společné úsilí, abychom nynější situaci zvládli a veřejnosti poskytli jistotu, že se na nás může spolehnout,“ řekl Deníku šéf odborové organizace krajské záchranky. Připomněl dále, že si účastníci slíbili další vzájemnou komunikaci – včetně dalšího setkání, pokud bude třeba. „A odbory si domluvily on-line spojení na hejtmanku,“ doplnil Havlovic.

Ilustrační foto
Opozice kárá šéfa záchranky. Pokáral zaměstnankyni

Že všem zúčastněným jde o stejnou věc, potvrdil Deníku i někdejší dlouholetý šéf krajských záchranářů Houdek. Na tom podle jeho slov vládla shoda – stejně jako v zásadě i v souvislosti s tím, že na počátku zvolený způsob komunikace nebyl šťastný, byť vedený dobrým úmyslem.

„Vyměnili jsme si názory, které sdělily všechny strany, což bylo účelem celého jednání zorganizovaného hejtmankou,“ řekl Deníku Houdek. „Shodli jsme se na tom, že je kontraproduktivní ztrácet energii v takovýchto konfliktech, když máme společného nepřítele – a ten je jasně pojmenovaný,“ poznamenal koordinátor středočeské záchranky pro boj proti koronaviru.

O sankcích se nehovořilo

I když ředitel Knor v dopise zveřejněném hejtmankou zmiňoval „porušení pracovní kázně s pracovněprávními důsledky z toho vyplývajícími“, na tohle téma se na páteční schůzce podle slov odboráře Havlovice příliš nehovořilo – právě s ohledem na nepřítomnost ředitele záchranky. Za odbory je nicméně postoj jasný. „My se zvoleným postupem nemůžeme souhlasit – podle kolektivní smlouvy se porušení pracovní kázně takto neřeší,“ uvedl šéf odborové organizace.

Ilustrační foto.
Koronavirus rozvířil emoce kolem vybavení středočeské záchranky

Za pravdu Knorovi nicméně dává v tom, že záchranáři v tomto týdnu neměli nouzi o ochranné prostředky. K dispozici jsou v sanitkách ochranné obleky – podle Havlovice kvalitnější, než jaké jsou leckdy vidět na televizních záběrech ze zahraničí – i respirátory jak pro členy posádky (s výdechovým ventilem) tak pro pacienta (bez ventilu). A pokud jsou použity, vyfasuje záchranářský tým nové.

Když se Deník snažil tyto informace ověřovat u dalších záchranářů, nesetkal se s ochotou vyjadřovat se k tématu pod svým jménem. Nicméně ani se zpochybněním tvrzení, že aktuálně jsou ochranné prostředky pro posádky dostupné – byť nadbytek jich není. Současně Deník dostal doporučení zeptat se pisatelky otevřeného dopisu na její údajnou výpověď, podanou již uprostřed zimy; v době, kdy se o novém koronaviru u nás hovořilo jen v souvislosti se vzdáleným děním v Čínské lidové republice. Veroniku Brožovou se však Deníku oslovit nepodařilo. Přesněji – kontaktovat zřejmě ano, avšak bez odezvy.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník