Situace v berounském regionu je velmi vážná. Třetí povodňový stupeň podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí  v neděli kolem půl šesté večer na Berounsku už jen na Berounce. Litavka klesla na první povodňový stupeň. Její hladina je na 184 cm s průtokem 86,5 kubíků. Berounka má hladinu 453 cm a průtok 640 m3.

V Berouně byl krátce před půlnocí evakuován domov pro seniory, který stojí u Litavky. A je odpojeno veřejné osvětlení na autobusovém nádraží na Závodí a v jeho okolí. Elektrický proud vypli kolem sedmé hodiny ráno také v Nižboru a Hýskovu.

"Ano jsme bez proudu. Už se ani nepodíváme na internet jak to v republice vypadá," stěžovali si lidé v Nižboru.  "Berounku už máme u plotu. Mám strach, že se bude opakovat rok 2002. V šest ráno to přišlo na zahradu v devět jsme se už nedostali do baráku. Měli jsme tehdy dům pod vodou. Neumíte si představit, co to je, když si musíte od kartáčku na zuby všechno znovu pořizovat. naštěstí nám tehdy lidé hodně pomohli," řekla smutně paní Radka, která bydlí v domku u nižborského mostu ve směru na Stradonice.

V deset hodin v neděli dopoledne měla Berounka hladin 447 cma průtok 610 m3. Litavka vystoupala na 221 cm a průtok má 115 m3. O hodinu později stoupl průtok Berounky o dalších deset m3.

 Kvůli záplavám byla uzavřena silnice z Hlásné Třebáně do Řevnic na Berounsku. Vyvrácené stromy zastavily vlaky na trati z Berouna do Plzně.

Nejhorší situace je v regionu v Karlově Huti v Králově Dvoře, kde voda z neupravené části koryta Litavky zaplavila některé dvorky a ulice. Povodňová komise Králova Dvora zasedala ve tři hodiny ráno.

„Tam kde hrozilo, že se Litavka rozleje, jsme se rozhodli udělat kolem břehu řeky ochranný val a tatrami jsme na břeh naváželi bordel.  Čistili jsme i kanály, a to díky tomu, že si někdo nechal na ulici písek a ten mu vzala voda. Písek se dostal do kanálů a ucpal kanalizaci. Najednou jsme zde měli půl metru vody," uvedl starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Zem už další spoustu vody, která se už několik dnů doslova valí z nebe, nepojme. Po silnicích tak tečou potoky vody a z polí jsou močály. V pátek odpoledne se začaly zvedat i hladiny řek.

Sobota

V pátek odpoledne proto zasedal  pracovní štáb Povodňové komise ORP Beroun a města Beroun. V tu dobu ale hladiny Litavky ani Berounky nedosahovaly prvního stupně povodňové aktivity – pohotovosti. Té dosáhla po19 hodině.

 Kvůli dalšímu hrozícímu zvyšování hladiny, které bylo očekávané během noci z pátku na sobotu, musela být zvednuta lávka k autobusovému nádraží a demontován dřevěný můstek vedoucí k in-line dráze.

„Podle prognóz ČHMU má hladina Berounky i Litavky nadále stoupat, proto lávka zůstane zvednuta i nadále. Žádáme proto občany, aby k cestě na autobusové nádraží nyní používali silniční most Míru. O dalších aktualitách budeme informovat na webu města, facebooku a prostřednictvím rozhlasu," uvedla mluvčí Městského úřadu Beroun Pavla Švédová.

V sobotu dopoledne už Berounka dosáhla druhého povodňového stupně a voda se jejím korytem valí rychlostí kolem třiceti kilometrů v hodině. Lidé, co bydlí v blízkosti řeky se připravují na povodně a stěhují vše do vyšších pater. „Hladinu Berounky sledujeme už od úterý. Už více než dva měsíce prší a prší. Zima byla také bohatá na srážky a všude stojí voda. Připomíná mi to rok 2002. Řeka už zalila cestu pod naším domem. Děláme opatření a nábytek i vybavení stěhujeme do prvního patra. Jestli se to ještě zhorší, budu muset rozebrat plot, aby ho proud vody, co se povalí, nerozlámal.Akorát nevím, co z garáží. Tu vystěhovat asi nezvládneme," svěřil se Jaroslav Šimek. Jeho zahrada stojí dvacet metrů od koryta Berounky.

 „Nevypadá to dobře, ale myslím si, že povodně, jako byly v roce 2002 nehrozí. Od té doby se přeci udělala už spousta opatření. No ale nikdo neví. Tahle generace dokázala zhuntovat životní prostředí daleko více, než tomu bylo za posledních pět set let," poznamenal Martin Sitár z Berouna.

V regionu je na tom Berounka nejhůře. V Berouně  má řeka výšku hladiny na 337 centimetrecha průtok 268 m3.  „Paní redaktorko, zatím to ještě nic není. Loni to tady bylo daleko horší. To byla voda až u silnice. Z povodně tak strach nemám," uvedl provozovatel stánku s občerstvením na autobusovém nádraží v Berouně.

Voda se vylévá z koryta i v Nižboru, Stradonicích a v Hýskově se valí přes jez ohromná masa vody. 

V deset hodin večer byla v sobotu hladina Berounky na druhém povodňovém stupni s výškou hladiny na 369 cm a s průtokem 399 qm. Litavka dosáhla 2. povodňového stupně, hladina 204 cm a průtok 102 qm.

U jezu v Hlásné Třebani v sobotu  pátrají stále hasiiči a policie po dvou mladících, kteří sjížděli s kamarádem Berounku na raftu. Ze tří mladíků se podařilo zachránit jednoho. Dva zbylé ještě v 22. 00 hodin intenzivně záchranné složky hledají. Chlapci jsou ročník 1992 a 1993.

Podle hydrometeorologického úřadu bude vytrvale pršet i v dalších dnech. Je v platnosti výstražná informace na povodňové ohrožení (extrémní stupeň nebezpečí). A to i pro Plzeňský a Středočeský kraj i Prahu. Platnost od 01.06.2013 10:30 do odvolání .