Tající sníh v posledních dnech nahání hrůzu obyvatelům zátopových oblastí. Hladiny českých řek se zvedají. A výjimkou není ani Mělnicko.

Labe v Mělníku dosáhlo prvního stupně povodňové aktivity už ve čtvrtečním podvečeru, kdy voda v řece překonala třímetrovou hranici. A na Vltavě ve Vraňanech vodohospodáři stav bdělosti ohlásili úderem jednadvacáté hodiny.

Necelý metr schází, aby se Labe vylilo ze břehů v Obříství. Situaci tam sleduje místostarostka obce Renáta Šulcová. „Hned ráno jsem se byla podívat, jaká je na řece situace. Jsme v pozoru, obvolávala jsem členy krizového štábu, aby byli připraveni," konstatovala v pátek Šulcová a dodala, že při povodních před jedenácti lety napáchala ve vsi větší škody paradoxně Vltava, která teče kolem tři kilometry vzdálených Zálezlic.

Pro jistotu se byla tedy nyní podívat i tam. „Vltava je na hranici vylití z břehů. Snad se to umoudří a začne zase mrznout," věří místostarostka Obříství.

Během pátku se hladina Labe zvedla o dalších dvacet centimetrů. Zdeněk Novák z vodohospodářského dispečinku Povodí Labe ovšem očekává, že by měla hladina kulminovat na zhruba 470 centimetrech. „Meteorologové hlásí poměrně příznivou předpověď, takže by nás nemělo snad nic překvapit," poznamenal Novák a dodal, že v pátek v osm hodin ráno, kdy Labe dosáhlo čtyř a půl metru, byla na řece zastavena plavba. „Pokles bude zřejmě hodně pozvolný, ale myslím, že v neděli by se plavba mohla opět povolit," doplnil dispečer.

Špatné zprávy naštěstí nehlásí ani mluvčí státního podniku Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. 

„V nejbližších dnech by podle předpokladů měla hladina Vltavy ustupovat," ujistila mluvčí Povodí Vltavy a dodala, že pokud by přesto došlo ke zvýšení průtoku, měla by to vyřešit regulace toku nižším upouštěním vltavské kaskády.

Vltava podle údajů z vraňanské měřicí stanice během pátku stoupla o více než šedesát centimetrů. Do druhého stupně povodňové aktivity jí zbývalo zhruba ještě jednou tolik.

Ve Vraňanech se podle starostky obce Naděždy Klimentové řeka rozlila na nejníže položené louky. „Situace v tuto chvíli není vážná, ale lidé, kteří byli při povodních vytopeni, mají samozřejmě strach," poznamenala starostka. V nejbližších dnech by ale takzvaně pohotovostního stupně podle vodohospodářů řeka dosáhnout neměla.