Zážitek ale může nabídnout třeba i škola hledání meteoritu spojená s pátráním po modelu 40gramového nebeského kamene, jehož pád v podobě bolidu (mimořádně jasného meteoru) zachytily kamery.
Od dopoledne až hluboko do noci
„Návštěva je vhodná nejen pro vážné zájemce, ale i laiky či pro rodiny s dětmi,“ upozornil Suchan, že hlubší průprava v oboru sice rozhodně není na škodu, ale vůbec není nutná. Po oba dny bude otevřeno mezi 9. a 18. hodinou; večer po setmění pak astronomové v případě jasného počasí nabídnou pozorování oblohy dalekohledem. A ještě hodinu před půlnocí poběží i program „planetária naživo“ – tedy venkovní představení souhvězdí i zajímavostí hvězdné oblohy: pod skutečnou hvězdou oblohou.
Během dne se návštěvníci mohou těšit třeba na prohlídku největšího dalekohledu v České republice – Perkova dalekohledu o hmotnosti 84 tun, jehož hlavní zrcadlo má dvoumetrový průměr – přičemž se zájemci dozvědí, k čemu všemu se tato technika využívá. A leckoho udiví i technologie, jež se používají ke zpracování výsledků pozorování. Další pozoruhodné dalekohledy a radioteleskopy je možné zhlédnout v rámci návštěv Slunečního oddělení, Oddělení meziplanetární hmoty či pracoviště skupiny astrofyziky vysokých energií Stelárního oddělení.
Představení historie i současnosti
Jestliže ke specializacím výzkumu v Ondřejově patří i meteory, zájemcům se zde dostane zasvěceného poučení o těchto „padajících hvězdách“ i o jejich zhmotnění v podobě meteoritů dopadlých na zemský povrch. Nadšenci se mohou těšit i na prohlídku historicky cenných přístrojů, jež se k tomuto pozorování používaly v minulosti.
Historii připomene také návštěva dvou původních kopulí (z nichž ta západní nabídne v případě příznivého počasí i pozorování dalekohledem), stejně jako muzeum Vojtěcha Šafaříka, jež představuje minulost hvězdárny i osobnost jejího zakladatele Josefa Jana Friče. K vidění dále budou různé výstavy nebo instalace.
Některé doprovodné programy bude možno navštívit jen příležitostně. Třeba na páteční odpoledne se chystá dílnička s výrobou spektroskopu; v sobotu odpoledne i vpodvečer bude zase možné navštívit přednášky o moderní radioastronomii či o zapojení českých vědců do projektu Evropské jižní observatoře.
Zvířátka, květy i muzika
Už tradičně je návštěvu hvězdárny možné spojit s prohlídkou výstavy drobného zvířectva – holubů, drůbeže a králíků – připravenou ondřejovskými chovateli na hřišti u parkoviště; zde se platí dobrovolné vstupné a otevřeno bude v sobotu od deváté dopolední do šesté večer. Od 14. hodiny si bude možné zdarma poslechnout vystoupení vystoupení folkové skupiny VilMa.
Tým observatoře navíc přichází i s botanicko-ekologickým upozorněním. Louky v sadu u hvězdárny nejsou posekány – a je to tak schválně. Právě tam kvetou přísně chráněné prstnatce májové – orchideje naší přírody. Do jejich odkvětu se nejen nebude sekat, ale dovolen není ani vstup do trávníků. O trhání květů ani nemluvě!