„Podařilo se mi navázat spojení s Novým Zélandem. To je nejvzdálenější země od Prahy. Jedná se asi o vzdálenost zhruba sedmnáct tisíc kilometrů," doplnil Josef Mágr. Ten dále přiblížil, co je nutné ovládat, aby mohl člověk vysílat. „Člověk musí ovládat morseovku, dále pak základy mezinárodní řeči – takzvaný Q kodex," informoval Mágr. A že navazovat spojení s obyvateli z opačné poloviny zeměkoule není otázkou minut, jako v dnešní době, potvrdil právě zakladatel Radioklubu Řevničov Josef Mágr. „Dnes jsou mobilní telefony, družice, satelity. Tehdy se muselo čekat třeba i velmi dlouhou dobu, až se takzvaně otevře ionosféra, aby signál, jenž jsem vysílal, dopadl na opačnou stranu zeměkoule."

Po navázání spojení nastala krátká konverzace – představení, sdělení, odkud dotyčný vysílá a jak dotyčného slyší, k tomu krátké představení rodiny a podobně. Poté se spojení přerušovalo. Zatímco přes den dával Josef Mágr dohromady vysílací přístroje včetně antén, před západem slunce musel mít vše nachystané.

„Před západem a po západu slunce až do jeho východu jsou vhodné podmínky pro vysílání. Například pro navázání spojení s Novým Zélandem jsem musel vysílat v noci. Po rozbřesku však vysílací podmínky končí, stanice prostě zmizí," popsal Josef Mágr.

Ještě jako školáka přivedl k radiokomunikacím malého Josefa jeho strýc, jenž mu tehdy opatřil sluchátka, dráty a také krystal. „Jako školák jsem pak složil svoji první krystalku," zavzpomínal na své začátky s koníčkem Josef Mágr. Krása tohoto koníčka spočívala podle něj také v tom, že si každý své vysílačky vyráběl. „Dnes je situace jiná, vše se dá koupit," komentoval Josef Mágr, který ale nijak dnešní dobu nekritizuje.

Radioklub Řevničov, u jehož zrodu stál právě Josef Mágr, F. Bříza, S. Vrba, J. Fišer a J. Sajner, existuje dodnes, i nadále se ze stanice OK1KRE vysílá. Klub má sídlo nad místním pizza barem, stejně jako kdysi. A i uvnitř najdete původní vybavení. „Většinu vysílacího vybavení jsem sestrojil, je tam dodnes," připomněl Josef Mágr.

VIZITKA: Josef Mágr se narodil roku 1923. S radiokomunikacemi se setkal již na základní škole. Je odchovancem rádiového klubu v Kladně, kde také složil zkoušky, že může vysílat.
Vyučil se obchodním příručím, poté nastoupil do jedné z šachet na Kladně – opravoval a montoval čerpadla. Ale jak Josef Mágr říká, chyběla mu okna, pohled ven. Zanedlouho se ocitl na místě v reklamačním oddělení Poldi Kladno, kde setrval až do svého důchodu. Mezitím založil Radioklub Řevničov, parta nadšenců se poté scházela ve fyzikálním kabinetu pana učitele Krčka. Až o několik let později vybudoval spolu s dalšími klubovnu tam, kde je nyní.
Kromě rádiových vln se věnoval Josef Mágr také fotografování. Prvně jmenovanému koníčku však propadl natolik, že jej provází celý život. Dokonce s ním sbíral řadu úspěchů. Velmi silný byl řevničovský radioklub ve velmi krátkých vlnách. V Československém dálkovém závodě, který se konal 24 hodin a jehož se zúčastnilo 300 stanic, skončil na sedmnáctém místě.