Záběry velkých kopytníků z Milovic vidělo na YouTube již 9 milionů lidí z celého světa. Nejvíce sledované jsou krátké filmy dokumentaristy Jaroslava Kolčavy, které nasbíraly zhruba 8,3 milionů zhlédnutí.

„Videa s koňmi, zubry a pratury jsou populární zejména v USA, Brazílii, Indii a Německu. Tato videa, včetně anglických a německých mutací, viděli lidé ve více jak 100 zemích světa,“ uvedl Kolčava. Další stovky tisíc pak nasbíraly spoty a krátké dokumenty na YouTube kanálu ochranářské společnosti Česká krajina a jeho anglické verzi. Tam krátké filmy vytvářeli významní filmaři jako Jan Svatoš, Marián Polák, Petr Krejčí nebo Zdeněk Suchý.

Rezervace divokých koní tak významně propaguje nejenom město Milovice, ale i celou republiku po širém světě. „Devítimilionová sledovanost se přitom týká pouze dvou vybraných zdrojů. V rezervaci přitom v minulosti natáčely světové agentury jako AP nebo AFP, které pak poskytly videomateriály největším světovým médiím, kde je viděly další desítky milionů lidí. Na stránkách jednotlivých vydavatelů je však nemožné celkovou sledovanost přesně spočítat,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

| Video: Youtube

Jaroslav Kolčava se natáčení přírody v Milovicích a okolí věnuje od roku 2012. Jeho prvním přírodopisným snímkem se stal dokument Rok v lesostepi, poté následovaly další filmy o koních z Exmooru, zubrech a praturech. „Mnohé záběry využila nejedna televizní stanice,“ doplnil Kolčava.

Kromě internetových snímků se v rezervaci natáčelo několik filmových i televizních dokumentů, a to jak pro česká kina a televize, tak pro zahraničí. Práce filmařů a fotografů je pro rezervaci nesmírně cenná.

| Video: Youtube

„Fotografie a filmové záběry pomáhají rezervaci popularizovat. Lidé díky nim mohou vidět, jakou neuvěřitelnou pozitivní proměnou lokalita prošla. Fotografům a filmařům patří velké poděkování, protože právě jejich práce má významný podíl na současné popularitě celé rezervace,“ uzavřel Dalibor Dostál.