V úterý, jež tradičně bývá dnem v týdnu, kdy se obyčejně objevuje nejvíc nových pozitivních výsledků, se tentokrát čísla od prvního pracovního dne roku dramaticky neliší. Zatímco v pondělí zaznamenaly statistiky ministerstva zdravotnictví pro Středočeský kraj 1275 nových případů, v úterý jich bylo 1313. Což je údaj z trojice po sobě jdoucích úterků nejnižší: mezi svátky (28. 12.) bylo evidováno 1391, před Vánoci (21. 12.) dokonce 1653. Z jednání krajského krizového štábu vyplynulo, že nejvíce pozitivních testů je v rámci středních Čech evidováno kolem Prahy a na Mělnicku.

Dramaticky se aktuálně nejeví ani údaje z nemocnic. Krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS) na jednání krizového štábu zmínil 206 hospitalizovaných s covidem – přičemž 31 leží na jednotkách intenzivní péče a z nich je 18 na umělé plicní ventilaci. Ve středu na twitteru doplnil, že data zatím potvrzují trend z uplynulých dní, kdy se celkový počet pacientů v nemocnicích snižuje; pokles zátěže jednotek intenzivní péče je ale pomalý. „Na JIP je pak patrné, že stále pomáhá očkování: závažný průběh mají ze 74 procent pacienti bez vakcinace,“ upozornil.

Online reportáž

Za zásadní Pavlík označil vývoj v následujících dnech. „Trend již postupně začne odrážet i šíření varianty omikron. Nadále ve středočeských nemocnicích pomáhají vojáci, připomněl mluvčí kraje David Šíma. Nasazeno je v nich 22 příslušníků armády plus dva další pomáhají s testováním. Zapojeni jsou i hasiči. „Aktuálně čtyři členové Sboru dobrovolných hasičů Petrovice vypomáhají ve zdravotnickém zařízení Mediterra Sedlčany,” konstatoval.

Záchranný systém je připraven na zhoršení

Kvůli očekávanému nástupu varianty omikron hejtmanka Pecková apelovala na firmy, aby v maximální míře umožnily zaměstnancům home office. „Samozřejmě jsou připraveny krizové scénáře,“ ujistila.

Podle ní jsou všechny složky integrovaného záchranného systému připraveny na to, že se situace může zhoršit. Mimo jiné zavádějí směnné provozy, aby se skupiny zaměstnanců nesetkávaly, zpřísňují hygienická opatření a plánují častější testování.