Provozovat kotle první a druhé emisní třídy bude nelegální, přičemž aktuálně platí pro jejich zákaz termín, který už je na dohled: 1. září 2022. Za necelý rok. Možným pokutám, jež pak při úředních kontrolách hrozí za kotel nesplňující minimálně požadavky třetí emisní třídy, by se přitom lidé, kteří do té doby nestihnou nahradit starý kotel novým zdrojem tepla, měli vyhnout právě díky kotlíkovým dotacím: postačí, že budou mít o příspěvek na výměnu zažádáno. Domácností topících starým kotlem mohou být ve středních Čechách až desítky tisíc. A pokuty, které jim budou hrozit, se podle ministerstva životního prostředí šplhají do desetitisíců korun.

Zájemci o budoucí účast v dotačním řízení (které nabídne nejen dotace pro rodinné domy, ale nově i pro bytovky a také pro trvale obydlené rekreační objekty, pokud tam má někdo z žadatelovy rodiny hlášené bydliště) se mohou předběžně zaregistrovat v internetovém formuláři Průzkum zájmu o kotlíkové dotace 2021+ ve Středočeském kraji. Nejsnazší cesta k němu vede přes odkaz „kotlíkové dotace“ na webu krajského úřadu. Vyplnění kontaktních údajů k ničemu nezavazuje – má ale zaručit dostatek ověřených informací, které přijdou včas. Kraj totiž slibuje zasílání aktuální údajů k připravované dotační výzvě.

Kotlíkové dotace bude možné získat na tepelné čerpadlo, kotel na biomasu (ať už automatický, nebo s ručním přikládáním) nebo na plynový kondenzační kotel. Nemusí přitom jít jen o nové, teprve chystané projekty. Požádat o proplacení části nákladů mohou i vlastníci nemovitostí, kteří výměnu už nechali provést během letošního roku.