Hrad Křivoklát, gotickou perlu zasazenou do křivoklátských lesů, letos čeká první etapa zavodnění hradní studny.
Kastelán hradu Luděk Frencl upřesnil: „Už máme hotový projekt. Jako zdroj vody už není využívána sto let. Není zde pramen, hromadí se zde jen voda z dešťových srážek."

Studna má přes 4,5 metru v průměru a je téměř 50 metrů hluboká.„To je veliká zásobárna vody, kterou chceme využívat jako užitkovou. To znamená na toalety, kde je pochopitelně její největší spotřeba. Chceme totiž být připraveni na nové ceny vodovodu, který se tu za pár let na Křivoklátsku bude stavět. Chceme se vyvarovat obrovského nárůstu cen, který tento projekt s sebou určitě přinese," upozornil Luděk Frencl.

Jedná se o poměrně náročnou záležitost, do které budou zapojeni i archeologové. „Půjdeme přes zajímavé terény. Archeologové se těší především na starý přemyslovský palác," doplnil kastelán. Začíná se na konci léta. „Pak budeme pokračovat na podzim, až nebude tolik lidí. Příští rok snad budou peníze na technologii, tedy nádrže, jímku, filtr na čištění, aby trubky neucpávalo listí, nový rošt.

 Usedám k voňavé kávě v kanceláři kastelána hradu Křivoklát Luďka Frencla a pokračujeme v rozhovoru.

Další otázka je směřována na aktuální stavební dění a financování těchto akcí …

Pokračujeme už čtvrtým rokem v opravě rozsáhlé severní hradby směrem k východu. To znamená k části pod Velkou věží, kde opravu vyžadují především statické poruchy. Odhaduji, že práce, rozdělené do dalších dvou etap, budou trvat ještě minimálně dva roky. To vše hradíme ze svého, z provozních peněz, neboť nemáme žádné dotační tituly. Peněz je málo, rozpočet se zásadně moc nemění, ceny stoupají a my už několik let žijeme ze stejného výnosu, ale člověk si nemá stěžovat. Může být i hůře. Letos jsme se celou zimu připravovali na otevření nového návštěvnického centra v bývalých pivovarských lednicích s pokladnou a samoobslužnou prodejnou.

Jaké využití plánujete pro bývalou pokladnu?

Sloužila téměř dvacet let jako pokladna a dnes je prázdná. Tady nás také bude časem čekat oprava krovu a střechy. Když tedy vyjdou peníze. Budeme zde nabízet od 1. června ubytování veřejnosti za, myslím, příznivé ceny
Ubytování můžeme využívat také pro naše akce – pro naše hosty. Třeba pro účastníky Křivořezání. Budeme mít větší ubytovací kapacitu.

Největší problém, který vás trápí…

Největším současným problémem jsou dvě klenby poškozené mrazy a zatékáním vody. Jedna je u příchozí cesty ke hradbě na Huderku. Začneme na nich pracovat před hlavní sezónou. Práce jsou rozděleny na tři etapy. Letos provedeme první část včetně schodiště.

Jaký je stav skály pod kapličkou?

Letošní zima v tomto směru hodně urychlila naši aktivitu. Kus skály je už vyzděný z kamenů, ze starých cihel, a to se celé utrhlo. Nechci říkat, že hrozí zřícení kapličky, statik říkal, že je v pořádku, ale nikdo neví, co za zdí je. Tak to raději celé budeme muset stabilizovat.
Neustálý koloběh stárnutí znamená, že před pěti lety jsme začali natírat okna. Nedávno jsme práce na nich dokončili a nyní se musíme vrátit na úplný začátek a natírat postupně všechna okna znovu.

Nějaké novinky pro turisty?

Pilotně budeme zkoušet volný okruh, který se v loňském roce nezdařilo stihnout. Bude to okruh bez průvodce. Bylo třeba zajistit mnoho technických zabezpečení, abychom tam mohli lidi pustit. Chtěli bychom ho nejpozději 1. července otevřít. Zkušebně na měsíc, na dva. Uvidíme, jak bude fungovat. První rok máme měření návštěvnosti na vstupu. Jsou to zajímavá čísla. Dostali jsme se totiž na číslo jednou takové, než co nám projde na vstupenkách! Čili přes sto dvacet tisíc lidí, kteří se přijdou jen podívat. Jsme tedy na 250 tisících lidí, kteří projdou bránou hradu Křivoklátu za rok!

Chystáte i další projekt…

Cestovatelské balíčky.
To budou zvýhodněné balíčky v kombinaci s jízdenkou s Českými drahami, s nimiž jsme podepsali smlouvu na prodej vstupenek na naše kulturní akce. Budou se prodávat přímo na nádražích. Začali jsme na Braníku na Smíchově. Budeme postupně přidávat i další stanice kolem Prahy včetně Hlavního nádraží. Systém už běží, vstupenky se prodávají. Zvyšujeme tak objem prodaných vstupenek. V předprodejích jsme jich prodali za rok skoro za pět set tisíc korun! To je úžasné. Slibuji si od toho například vyšší zájem ze stran škol, pro které je cesta vlakem bezpečnější. Zájem škol o výlet k nám totiž klesá. Květny, červny máme kvůli tomu propad až 50 procent. Balíček se skupinovou slevou by pro ně mohl být zajímavější.

A co hrad Křivoklát a filmaři?

Loni se tu točil třeba po čtyři dny seriál Borgiové. A také romantický německý seriál Kastelánka. Odehrává se v době husitské. Je to sice historicky nevěrohodná, ale kostýmově nádherná podívaná. Má prý velkou sledovanost a na podzim se tady bude točit jeho pokračování.

Letos už tady byli také filmaři z americké televizní reality show na téma seznamování. Je prý také velice populární. Natáčeli se rozhovory v obřadní síni, ve Velkém sále, v knihovně.

Nedávno proběhla médii zpráva, že bylo na hradě Křivoklátě spatřeno UFO…

Na to mám svůj názor. Fotila se tu kapela Lucie a přitom vyfotili na nebi nad hradem dva zajímavě vyhlížející body, které vypadaly jako UFO. Já jim tehdy také ukázal UFO vyfocené naší webovou kamerou. Je to hra světla a stínů zaznamenaná pod arkýřem na hradbách. Jsou tam kamenné konzoly, které z dálky a pod určitým úhlem opravdu zřetelně znázorňují postavu nalezené bytosti v americké Roswellu po druhé světové válce.

Které pořady by si v létě neměli návštěvníci hradu určitě nechat ujít?

Chci je pozvat například na Noc kostelů, ke které se připojujeme poprvé. S děkanem Petrovičem jsme sestavili program, včetně duchovního slova. Vystoupí zde i jedna velmi známá operní pěvkyně a bude zpívat známé operní árie včetně Ave Maria. Program bude trvat dvě hodiny. Prostor v kapli, v rytířském a královském sále bude osvětlen jen svíčkami. Kdo bude chtít, může zůstat a jít ve 21 a 22 hodin na noční prohlídky. Dvě hodiny Noci kostelů jsou zdarma. Prohlídky jsou na předprodej. Letos se také koná 8. ročník Open guitar festivalu se špičkovými virtuosy. Pohodová věc.

Jaké bude léto na hradě?

30. června zahajuje Léto na hradě Křivoklátě rakovnická kapela Hudba s.r.o. Loni byli úžasní. Moc se nám to všem líbilo. Během léta u nás uvítáme třeba Annu K, Nezmary, Spirituál Kvintet a kapelu ze Slovenka Cikansky diably. To jsou úžasní, temperamentní muzikanti, kteří koncertují například i se Svěceným. Chystáme také jedno opravdu velké překvapení, které zatím tajím. Mohu jen říci, že je to zpěvák, kterého milují snad všechny generace posluchačů.

No a pak je tu společný projekt s Kameloty…

Kameloti letos slaví 30 let své existence. My jsme se připojili k jejich Vánočnímu koncertu, který mají v Lucerně a den před Lucernou bude koncert i tady na hradě Křivoklátě.
Informace o tom bude i na hlavních plakátech zvoucích do Lucerny.
Tady na hradě bude k dispozici 250 míst, myslím, že bude rychle vyprodáno. Koncert bude i s následným občerstvením.

A podzim?

Na podzim léto končíme Hrado- zámeckou nocí, 3. ročníkem celorepublikové akce.
Následovat bude Pivní festival a Křivoklání s novou dramaturgií se zaměřením na lovectví.