Vysoká nemocnost se také stala důvodem k uzavření některých školských zařízení. Zatímco na Příbramsku se zatím týká pouze školáků, na Nymbursku jak školáků, tak předškoláků. Právě ve věkové skupině dětí do pěti let bývá podíl pacientů s akutními respiračními infekcemi nejvyšší.

Začala se tedy uplatňovat omezení, která jsme zvyklí spojovat s obdobím takzvané chřipkové epidemie. O té se zpravidla hovoří od chvíle, kdy počet nemocných (přičemž se nejedná jen o pacienty s chřipkou, ale počítají se všechna infekčních onemocnění dýchacích cest) v přepočtu na sto tisíc obyvatel překročí hranici 1600.

Aktuálně nemocnost v celém Středočeském kraji dosahuje 1444 přepočtených onemocnění. Plyne to z pátečního vyhodnocení hlášení praktických lékařů a pediatrů o počtech pacientů ve čtvrtém kalendářním týdnu, což pravidelně zajišťuje krajská hygienická stanice.

Ředitelka jejího protiepidemického odboru Lilian Rumlová konstatovala, že ve srovnání s předchozím týdnem byl zaznamenán vzestup celkové nemocnosti o 33,3 procenta. Tedy o třetinu. „Nejvyšší nemocnost byla hlášena v okrese Příbram, nejnižší v okrese Kolín,“ připomněla ředitelka.

Výrazný nástup lze pozorovat i přímo u onemocnění s klinickým obrazem chřipky. Vzestup proti předchozímu týdnu dosahuje 203,9 procenta a celková nemocnost vychází na 155 případů na sto tisíc obyvatel. Onemocnění tohoto charakteru se na celkové nemocnosti podílí už z desetiny: jejich podíl dosahuje 10,7 procenta.

Potěšující je, že během uplynulého týdne nebyl v kraji zaznamenán žádný nový případ závažného průběhu onemocnění vyžadujícího hospitalizaci na nemocničním oddělení ARO nebo JIP. „I nadále od začátku chřipkové sezony evidujeme tři závažné případy v souvislosti s onemocněním chřipkou; v jednom případě s úmrtím,“ uvedla Rumlová.

Akutní respirační infekce včetně chřipky ve Středočeském kraji 3. kalendářní týden 2020.