Právě tam totiž mladoboleslavský klub modelářů pořádal 41. ročník Velké ceny Mladé Boleslavi v plastikovém modelářství. Aby expozice soutěžních modelů byla pro návštěvníky přehlednější, museli ji organizátoři rozdělit do dvou bloků.

„Jelikož se nám zde sešlo přes sto padesát kousků, přišlo nám lepší na jednom místě vystavit tanky a lodě, na dalším pak letadla," řekl Michal Hradecký, člen Klubu plastikových modelářů Mladá Boleslav a zároveň spoluorganizátor.

Přiznal však, že umění vytvořit si plastikový model, mladou generaci příliš neláká. „Je důležité si uvědomit, že modelaření je hlavně o trpělivosti. Na výsledek může modelář čekat týden i několik měsíců. Proto je v současné době spíše populárnější sport, kde vám zatleskají po každém zápase," konstatoval Michal Hradecký.

Rozhovor s Michalem Hradeckým

Kolik plastikovým modelů si návštěvníci mohli prohlédnout na výstavě?

Sešlo se nám tady celkem 150 plastikových modelů, což je po dlouhé době jedna z největších účastí. Z toho máme pochopitelně radost. Své modely přihlásili modeláři z celé republiky, například z Jihlavy, z Liberce, České Lípy či Prahy.

Všimla jsem si, že jste exponáty rozdělili na dvě místa. Mělo to nějaký důvod?

Ano, byl to záměr. Jelikož máme hodně soutěžních modelů, nenašli jsme zde místo, abychom je ukázali společně. Proto jsme je rozdělili. Vlevo byly hlavně tanky, vpravo, vedle dětské skluzavky, pak letadla.

Lze říct, jakou historickou dobu vystavené exponáty reprezentují?

Je to napříč časovým obdobím. Měli jsme tady letadla prvoválečná, ale i moderní proudová. Podobné je to i s vystavenými tanky. Zájemci zde mohli vidět širokou škálu strojů z druhé světové války, nechyběly ale ani moderní tanky či civilní a nákladní auta. Kromě letadel a tanků přivezli modeláři také ponorky a lodě. Za pozornost stály i figurky, které jsou vypracované do nejmenšího detailu. Ty reprezentovaly období od římského Julia Caesara až po pěchotu, kterou známe z bojů v Norsku.

Je plastikové modelářství hodně složité?

Osobně si myslím, že není. Na druhou stranu se ale vlivem uspěchané doby rozšířil trend, podle něhož lidé chtějí výsledky své záliby vidět okamžitě. Proto se preferují sportovní kroužky. To ale u modelaření neplatí.

Modelaření je takový běh na delší trať, že?

Přesně tak. Modelaření zabere více času. Samozřejmě ale záleží na tom, jak moc bude modelář pracovat na detailech. Model lze slepit za víkend, ale i za rok. O to je pak ale konečný výsledek hezčí.

Když se podíváme konkrétně na váš klub plastikových modelářů. Máte dost členů, nebo byste uvítali nováčky?

Je pravda, že stávající členy tvoří spíše „veteráni", mladou generaci trochu postrádáme. Naše řady ale může rozšířit každý, kdo má zájem o plastikové modely. Nabídnout můžeme například účast na různých českých i mezinárodních modelářských soutěžích.

Prozraďte, kde vás můžeme vidět za hranicemi?

Zadařilo se nám například v Maďarsku a v Anglii, kde je takové neoficiální mistrovství světa. Konkrétně z Anglie jsem si přivezl třetí místo a čestné uznání, v Maďarsku byli úspěšní i naši junioři.

Čtěte také: Mistr světa z Litvínova má manželku mechanika. Skládá mu letadla