Realitní kanceláře i kvůli tomu pronájmy bytů příliš nezprostředkovávají. „Poptávka je tak vysoká, že si majitelé stíhají pronájmy zajišťovat sami,“potvrdila spolumajitelka kolínské realitní kanceláře Era Garancia Hana Malíková.

Situace je podobná ve všech koutech Středočeského kraje. „Záleží na kvalitě nabídky, ale pokud bych to měl zjednodušit, troufnu si říct, že podnájemníka majitel najde do dvou až tří týdnů,“ řekl Martin Trejbal, ředitel kladenské pobočky realitní kanceláře Evropa.

Při nabídce pronájmu je samozřejmě zcela zásadní cena. Pronajmout dražší nemovitosti od 14 tisíc a výš může trvat měsíc. U levnějších nemovitostí 2+1 a 2+kk to je i mnohem rychlejší.

Řada lidí ale i tak preferuje místo pronájmu možnost nemovitost si rovnou koupit. Takových je hodně. A přibývají. Vždyť do okresů, které jsou nejblíže Praze, se stěhují i tací, kteří už v metropoli žít nechtějí, ale chtějí tam dále pracovat. Prodejcům nemovitostí v těchto lokalitách, například na Kladensku, pak bezprostřední blízkost s Prahou nahrává k úspěchu.

Zda ale je obecně převis na prodej bytů a domů, se nedá paušálně zhodnotit. „Každá nemovitost je natolik individuální, že je těžké říct, zda je větší nabídka než poptávka,“ řekla Hana Malíková.

Při prodeji hraji roli více faktorů. Předně však záleží hlavně na ceně a lokalitě. Obvykle nemovitost může najít svého kupce zhruba do dvou měsíců. Jsou tu ale i extrémy. Někdy je cena natolik příznivá, že realitní makléři nedají nemovitost ještě ani do nabídky a už se hlásí zájemci.

Naproti tomu pak může vzniknout situace, kdy je cena tak vysoká, že poptávajících je málo. Majitel navíc třeba na prodej ani nespěchá a s cenou dolů nejde. Nebo třeba spěchá, ale nemovitost přecení a nenechá se od odborníků o svém špatném odhadu přesvědčit. Takový prodej pak může trvat půl roku i mnohem déle.

Obecně lze říci, že ceny nemovitostí šly v posledních letech nahoru. Protože ale Češi chtějí žít ve vlastním, vše dřív nebo později se kupec najde. Tento ráj pro prodejce ale může nyní začít lehce stagnovat. „Hypotéky dostaly omezení, je to znát. Když má ale nemovitost dobrou cenu, tak se prodá rychle. Je to vše otázka cen. A možnost dosažení na hypotéku bývá často rozhodující,“ poznamenal Jan Lašek z Realitní kanceláře K+L Mladá Boleslav.