VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lukáš Hejlík: Knihy čtu nejradši na záchodě

Praha /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - Známý herec Lukáš Hejlík (Ordinace v růžové zahradě…) je právě na turné po České republice s thrillerem spisovatele Dana Browna, románem „ Inferno". Před několika dny zavítal také do Prahy a několika středočeských měst, kde jeho oblíbené Listování pravidelně plní sály městských knihoven.

24.1.2014
SDÍLEJ:

Jediné Listování k Infernu s autorem viděla Praha. Na snímku je s Lukášem Hejlíkem (vpravo).Foto: www.listovani.cz

Váš zábavný i poučný pořad LiStOVáNí, literární show i divadlo v jednom, je tu oblíbená zábava. Umí přitáhnout krásné studentky stejně, jako četbu milující seniory i ženy od plotny. Řekněte, odkud přišel nápad 'listovat' Infernem?

Byla to nabídka, která se nedala odmítnout. LiStOVáNí s Danem Brownem, dnes nejslavnějším autorem na světě (Promiň, Usaine Bolte, směje se Lukáš Hejlík).

Inferno je podepsané!

A jak vám to šlo?

No přiznávám, že žánr historický thriller není pro naše 50minutové představení ideální. Na druhou stranu Inferno je na rozdíl od Šifry mistra Leonarda nebo Andělů a démonů naprosto ideální. Navíc nese velmi zajímavou myšlenku přelidnění, které má nastat kolem roku 2050. Užil jsem si setkání s mistrem v Praze, ale vždycky se těším na celé turné. Tentokrát je po 30 českých městech s podepsaným Infernem.

Jak dlouho upravujete pro čtení skoro pětisetstránkovou knihu?

Ano, to je jádro pudla, dobrá úprava. Už jsme se do toho pustili s Pavlem Oubramem, který mne bude v roli Roberta Langdona alternovat, jakkoliv jedu vesměs celé turné, ať už hrát budu či ne. Inferno má asi jeden milion znaků (včetně mezer), naše úprava musí mít asi 25 000 a přitom nesmíte mít pocit, že tam něco chybí.

Podle čeho vybíráte, do kterého města s kterou knihou dorazíte?

Odpovídám na zájem měst a institucí, divadel, knihoven, kaváren a často i jednotlivců. Mám vždy zájem tam s LiStOVáNím přijet a pak se i vrátit. Pak má náš seriál smysl.

Podle čeho vybíráte jednotlivé knihy pro svá scénická čtení?

Za deset let, co s tímto projektem brázdíme luhy a háje Čech, Moravy i Vysočiny, se nám vyplatilo především neopakovat se. A tak přijímáme výzvy, experimentujeme žánrově a reflektujeme i to, co se dostává na knižní pulty. Však kuchařské knihy vycházejí hojně, stejně jako sportovní životopisy. Ba přímo trhají žebříčky bestsellerů. A tak jsme v LiStOVáNí třeba i vařili, nebo hráli po boku právě Usaina Bolta…

Jen se neopakovat

Ale próza je priorita, že?

Ovšem, uvádíme romány, povídky, prózu především. Ale nechceme se divákům, zvláště na našich stálých scénách, opakovat. A moc mě těší, že se LiStOVáNí dostává i do nových měst. A to natolik, že se do nich vracíme. Fungujeme totiž jako seriál, lidé se těší na to, s čím přijdeme. I to je důvod, proč se neopakovat. A tak měníme žánry, styly, obsazení. Pořád ale zůstáváme živými, vtipnými a troufám si říct sexy prezentátory knih. Rozhodně nejde o usedlou akademickou záležitost.

Velkým úspěchem bylo i scénické nastudování knihy ekonoma Tomáše Sedláčka Ekonomie Dobra a zla, knihy z kategorie non-fiction. Přinesla i vám o hodně větší pochopení a vhled do světa, ve kterém žijete?

Ano, Tomášová Ekonomie je přesně to žánrové vychýlení, ale i reflexe toho, co je u nás velmi aktuální. Sedláček je borec a já ho obdivuju, že do toho s námi šel a nechal ze své knihy udělat takový akční kabaret. Hráli jsme jeho knihu téměř 200krát, dostali se s ní na Novou scénu Národního divadla v Praze a mnohokrát s anglickou verzí i do zahraničí. A máte pravdu, mám Tomáše v hlavě a velmi často i v ústech. A tak, když někdy láteřím na to, co je pro Čechy důležité a za co jsou bohužel schopní utrácet peníze, jakkoliv si stěžují na to, že jich nemají dost, musím se někdy zastavit a říct si: „Sakra, jsem to ještě já, nebo už Sedláček?"

Čtení není mrtvé…

Jak se liší vaše představení od fanzinového čtení oblíbených pasáží z knihy?

Uvidíte plnohodnotné představení, úprava představí vždy celou knihu, má to hlavu, patu, ale i tělo. Doprovází nás muzika, kostýmy, jen máme v ruce stále knihu, čímž jasně dokazujeme, že čtení dneska ještě není mrtvá věc. Nejedná se o předčítání za stolem nějakých úryvků. Je to opravdu svěží akční 3D podívaná… Přijďte se podívat!

Není naše doba zvrhlá, musí-li vymýšlet „obezličky", aby mladí lidé četli? Četba bývala jedno z největších potěšení předchozích generací! Jako bych slyšel námitku dnešních teenagerů: „Nebyly počítače, televize, mobily, nedalo se jen tak tupě zírat…"

Co vám na tom připadá tak zlé? Objedeme s LiStOVáNím až 180 českých měst ročně, hrajeme pro úplně všechny věkové kategorie. Děti už od 3. 4. třídy do knihoven chodí, čtou. To že teenageři preferují obrazovky a elektronickou zábavu, to je prostě logické. Mají svůj svět, své chápání a pak se ke knize buď vrátí, nebo ne. A ano, ten technický posun vše opravdu velmi zrychluje, to si my, kteří to v mládí nezažili, nedokážeme představit a někdy jim to tedy až zbytečně vyčítáme. A že se nám dorostencům po školách daří dokázat, že čtení dnes uprostřed tohoto akčního guláše, který se kolem nich rozlévá, není nuda, mrtvá věc a očividná pruda, to je myslím skvělé. Na knihu, kterou ve škole zahrajeme, je pak třeba v knihovně roční rezervace. Nezapomínejte, že i elektronika útočí v reklamách, štěstí lidé dnes cítí ve vlastnictví věcí, a tak i my trochu děláme reklamu čtení a čtenářství.

Mám rád tyhle změny

Je to hodně odlišné, připravovat se na představení, seriálové a divadelní role? Zvládáte v pohodě své přeměny z hvězdy mýdlové opery, sexy doktora televizního seriálu a herce přibližujícího zajímavou knihu?

Já mám rád tyhle změny. Nevadí mn ě ani moderování poměrně primitivních tiskových konferencí. Ba naopak, čerpám z jednoho do druhého. Ale samozřejmě, LiStOVáNí je moje dítě, můj dobrý nápad, mé poslání, díky kterému možná budeme i v učebnicích. Každý ze světových autorů, kteří nás už doprovázeli (Robert Fulghum, Stephen Clarke, Mariusz Szczygiel, Timur Vermes a věřím, že to potvrdí i slavný Dan Brown), byl překvapený, jak živý a záslužný je to projekt. Že něco podobného ve své zemi nemají.

Často míříte se svým vystoupením právě ještě do dalšího města. Neošidíte tím své návštěvníky? Nebude setkání moc krátké?

Ne! Tak funguje LiStOVáNí, abychom mohli v nějakém městě vystoupit, musíme hrát ten večer ještě jednou či dvakrát. I v tak krátkém čase věřím, že to bude milé setkání s knihou i osobně. Pak s diváky mluvíme i u prodeje knih a tak. Někdy pak, pravda, ujíždíme kvůli rychlému přejezdu jak zloději… (smích)

Z projektu je patrné, že rád čtete. Kde si nejčastěji čtete? Máte přitom nějaké rituály?

Jo, mám! Je to intimní, ale nejraději za záchodě to znamená, že mám rozečteny vždy čtyři knihy: jsou to toalety na chalupě, v pražském bytě, v ateliéru při natáčení Ordinace a pak jednu putovní knihu na všech hotelových záchodech na turné.

Vtipný Brown? Možná

Vaše představení bývají často i velmi vtipná. Kolik vtipu si dovolíte konkrétně v případě Inferna? Půjde to vůbec?

Uvidíme, humorem Brown šetří. Ale věřím, že i v tak napínavých situacích něco vymyslíme. Bude to prostě pekelné!

Veronika Fasinová

Autor: Redakce

24.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Ilustrační snímek výměna pneu.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

OBRAZEM: Veteránisté se společně rozloučili se sezónou

Kladno - Milovníci historických vozidel se sjeli za krásného slunečného počasí v kladenských Kročehlavech na parkovišti tamního autosalonu, aby se společně neformálně rozloučili s letošní veteránskou sezónou. Podobně jako pro motocykly je také pro auta staršího data výroby vhodné na vyjížďky ideální počasí.

OBRAZEM: Hubertovu jízdu pořádali poosmnácté

Drchkov - Tradiční Hubertovu jízdu uspořádalo Jezdecké centrum údolí Bakovského potoka v Drchkově. Takzvaný hon na lišku se konal letos už poosmnácté a sjelo se na něj 36 jezdců. Jelo se o tradiční šunku. Trasa vedla okolní přírodou. Na své si přišli i diváci, kteří soutěži přihlíželi ze zajištěného autobusu. Večerní koňský soud, kde se soudily prohřešky závodu a posezení s občerstvením se konaly v Královické hospůdce.

Stahl řešil neplánované pády na led, ale premiéru mezi Rytíři si pochval

Kladno – V juniorské extralize se jeho průměr obdržených branek blížáí téměř ke čtyřem, ale tam padá gólů víc. A že je David Stahl velkým brankářským talentem Kladna, to se ví už dlouho. Hokejista pocházející ze spíš fotbalové rodiny ze Slánska dostal velkou šanci v pondělním utkání v Kadani, kde poprvé nastoupil za Rytíře jako jednička. Pro devatenáctiletého mladíka to byla premiéra výborná, tým dovedl k výhře 3:2.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení