Mělnickému osvětovému a okrašlovacímu spolku se totiž podařilo sehnat podstatnou část peněz na záchranu mělnických varhan.

A zlomovým příspěvkem, který dovolil odstartovat práce varhaníků, byl podle místopředsedkyně spolku Renaty Špačkové milion korun od mělnické radnice.
„Projekt obnovy varhan trvá už osm let. Tak dlouho sháníme peníze, aby jedna z nejvýznamnějších pozdně gotických staveb u nás měla důstojné varhany,“ konstatovala Renata Špačková a dodala, že nový nástroj, který by měl nahradit provizorium z konce 19. století, by měl vyjít na 7,2 milionu korun.

Okrašlovací spolek sice nemá celou částku, ale na účtech disponuje částkou 4,3 milionu, kterou se jeho členům podařilo za dobu trvání projektu získat od soukromých dárců, města a podnikatelů. Další milion mají přislíbený od soukromého dárce.

„I když to bude možná znít divně, ty zbývající dva miliony už mi nepřipadají tak hodně. Už jsme proinvestovali skoro jeden a půl milionu korun, když jsme nechali restaurovat barokní prospekt varhan, skříň pozitivu v zábradlí kruchty a zhruba půl milionu stálo zpracování projektové dokumentace,“ připomněla místopředsedkyně spolku.

Okrašlovací spolek nechtěl se zahájením prací vzhledem ke stále rostoucím cenám materiálu a inflace už déle čekat. Proto vypsal na začátku letošního roku výběrové řízení na dodavatele. Rozhodným okamžikem byl právě milionový příspěvek města, jehož zajištění už loni přislíbil starosta Ctirad Mikeš. „V tuto chvíli milion od města pomůže realizovat víc, než by se nám jindy podařilo,“ řekla Renata Špačková.

Mělnický starosta pro Deník uvedl, že příspěvek města přislíbil před rokem na benefičním koncertu, který Okrašlovací spolek několik let pořádá na podporu obnovy varhan. „Nastala doba, kdy by město mělo splácet dluhy svých předchůdců. V roce 1898 představitelé města slíbili, že na varhany zásadním způsobem přispějí. To se však nestalo. A jestliže měl ten milion korun být zlomovou částkou, řekl jsem, že město udělá všechno pro to, aby peníze sehnalo,“ prohlásil starosta.

Ve velmi úsporném rozpočtu na letošní rok se tak opravdu milion korun našel. Peníze úředníci uvolnili z úspor fondu vinobraní.

„Nebylo ovšem jednoduché přesvědčovat okolí, že je to o dluzích, které máme a slušná radnice je za předcházející generace hradí,“ uvedl starosta, podle něhož je to záležitost kulturního dědictví.

„Je to možná trochu klišé, ale podle mě má město Mělník pět hlavních hodnot, které jsou výjimečné, a kostel svatých Petra a Pavla k nim se svým interiérem rozhodně patří. Z mého pohledu, jak jsem Mělník vnímal, když jsem do města jezdíval, jsou to soutok dvou velkých řek, zámek a kostel svatých Petra a Pavla, mělnické vinice, nejstarší vinařská a později zahradnická škola v Česku a vinaři žijící ve městě, kteří uchovávají tradici. To jsou hodnoty, které nemá žádné jiné město u nás,“ vysvětlil svůj postoj starosta.


Provizorní varhany zůstaly přes sto let
Původní varhany byly na kůru kostela svatých Petra a Pavla od roku 1712 až do roku 1898, kdy je nahradil jiný nástroj, určený původně pro mnohem menší kostel svaté Ludmily. Mělo to být jen provizorní řešení, od kterého ale uplynulo už 114 let.
„Varhany korespondovaly s oltářem, nyní je v kostele mohutný barokní oltář a naproti varhany, které se na kůru doslova ztrácejí. Nový nástroj by měl odpovídat charakteru prostoru po vizuální i zvukové stránce,“ přiblížila Renata Špačková a doplnila, že provizorní varhany by měly v budoucnu ozvučit nějaký jiný kostel.

Varhany vyrobí odborníci z Krnova
Výběrová komise složená ze zástupců Okrašlovacího spolku a mělnického proboštství rozhodla veškeré práce svěřit varhanářské dílně z Krnova. „V současné době jsou smluvně ošetřeny dvě etapy výstavby varhan s termínem plnění do 30. září příštího roku. První etapa zahrnuje rekonstrukci varhanní skříně, hrací stůl, vzdušnici manuálu, trakturu manuálu, a druhá etapa zhotovení a usazení píšťal manuálu, zhotovení vzduchotechniky manuálu, instalaci v dílně zhotovitele, intonaci a ladění,“ vyjmenovala místopředsedkyně spolku s tím, že třetí etapa by znamenala samotnou instalaci varhan v kostele, k nímž by ve čtvrté etapě zbývalo oživit pozitiv.

Mělnický osvětový a okrašlovací spolek pořádá ve prospěch varhan každoroční benefiční koncert a Cyklus chrámových koncertů, jehož tradice je ještě delší než projekt. Ve prospěch varhan spolek pořádá také adventní koncert v kostele svatého Vavřince na Pšovce a v prosinci Varhanní půlhodinku.